Alamance Kennel Club, Inc. Raleigh, NC 2014-08-29
Posted by: Guy H. Fisher
Total Entry: 613
Best In Show
- Judge: Ms. Minna- Liisa Koltes
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Highlander's Rumour Has It
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Minna- Liisa Koltes
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHB Hampton Court Broxden In Queso Emergency
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Edmund Dziuk
- Entry: 9
- Class: Master
- Name: Hannah Fournell-Ferrall
- Breed: Rottweiler
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Elliott B Weiss
- Entry: 81
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Legacy Random Titleist
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Easthill Broxden Woodland Lettuce Entertain You
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCH Mystic Acres First Lady At Five Star
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCH Cool Waters The Tide Is High
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Denny C Mounce
- Entry: 63
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Stonewall Jackson
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Tells Matrix Reloaded
- Breed: Greyhound
- Name: GCH Grandcru Phelps Insignia
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: CH Milroc Polarized Trouble
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Walter Sommerfelt
- Entry: 117
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Highlander's Rumour Has It
- Breed: Boxer
- Name: GCH Mephisto's Speak Of The Devil
- Breed: Great Dane
- Name: CH Honey's Flash Into The Future V Ellenni
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Tallpine's Life Of The Party
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Peggy L. Lloyd
- Entry: 62
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHB Hampton Court Broxden In Queso Emergency
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH McVan's To Russia With Love
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Kajsenborg's Dirty Diana
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Angarda Deja Vu Looking At You
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Denny C Mounce
- Entry: 81
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Chindale's Anything She Wants
- Breed: Havanese
- Name: GCH That's Adorabulls Dreaming Of You
- Breed: Chinese Crested
- Name: CH Palmetto's Flying Dutchman
- Breed: Pug
- Name: CH Hill Country's Tag I'M It
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Peggy L. Lloyd
- Entry: 63
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Imperious HamItUp Southern Bell
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Unique Da Maya Dancing Queen
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Jade East Mission Into Space
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCH Kan Sing's Po-Ba-Ri At Arundina
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Walter Sommerfelt
- Entry: 64
- Breed: Puli
- Name: GCH Cordmaker Topsy Turvey
- Breed: Finnish Lapphund
- Name: GCH Lumiturpa Tapakka
- Breed: Smooth Collie
- Name: CH Alexy Handsome Devil
- Breed: Rough Collie
- Name: GCH Lynloch Steele McDowall
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Peggy L. Lloyd
- Entry: 4
- Breed: Belgian Laekenois
- Name: Flaxfields Runnin' Rough
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.