Kalamazoo Kennel Club, Inc. Kalamazoo, MI 2019-11-09
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 1387
Best In Show
- Judge: Ms. Beverly Capstick
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Beverly Capstick
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCHS High Pointe Earth Angel
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 34
- Class: Open Senior
- Name: Corinna Ohrnberger
- Breed: English Springer Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Ashley Reid
- Entry: 498
- Breed: Newfoundland
- Name: CH Bear N Mind's All Systems Are Go From MTN-to-SEA
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 34
- Class: Novice Intermediate
- Name: Mercedes Ortiz
- Breed: Yorkshire Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Ashley Reid
- Entry: 498
- Breed: Whippet
- Name: CH Rothschild's Blonde Bombshell From Kamaay
Sporting Group
- Judge: Mrs. Karen C. Wilson
- Entry: 261
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Wingfield's Chebaco Here And Now
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Silhouette's Spellbound
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHG Majestic Sweet Apple Keeping The Dream Alive
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Sharol Candace Way
- Entry: 145
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Gwencalon's Tam O'Shanter
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHG Hunderbar Hundeleben Druid's Fluid SL
- Breed: Ibizan Hound
- Name: GCH Nahala's Winter Dragon
- Breed: Basset Hound
- Name: GCH Set-A-Part Absolute O'Lomarol Hounds
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Ashley Reid
- Entry: 63
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG DoMarco Abracadabra
- Breed: Great Dane
- Name: GCHB Journey's N Vegas Circle Of Light
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Snowmist Fresca Crystalfountan
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 121
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCHS High Pointe Earth Angel
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Skyehigh's James Bay
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Steele Force With Tenn Penn
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCHB Blaesing Sharob's Divine Destiny
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Sandy I. Wheat
- Entry: 200
- Breed: Pug
- Name: GCHP Casa Blanca's The Fighting Irish
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHS Ouachitah Talisman
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: CH Orchard Hill News To Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Ashley Reid
- Entry: 148
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Bret D Adventureland Star Coach
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHG Belle Creek's Take Me Away
- Breed: Lowchen
- Name: GCH Touche Zhivago M D
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHB Morninglow's New York Man
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Walter J. Sommerfelt
- Entry: 207
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCHS Tsarshadow Ragnar Lodbrok
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Coventry Music Of The Night
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis' Hermes V Kenlyn
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Quiche's Power Play
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.