Kennel Club of Philadelphia, Inc. Oaks, PA 2019-11-16
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 2005
Best In Show
- Judge: Charlotte Patterson
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Diamond Gold Majesu Pisko Bulls
Reserve Best In Show
- Judge: Charlotte Patterson
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
Junior Showmanship
- Judge: Ryan Lee Horvath
- Entry: 44
- Class: Master
- Name: Katelyn Meyers
- Breed: Longhaired Dachshund
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ryan Lee Horvath
- Entry: 44
- Class: ---
- Name: Emma Rogers
- Breed: Bloodhound
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Don Evans
- Entry: 412
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHP Hillock's Jack Daniels JH RA RATN WCX CGC VC
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Bonanza
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP Diadem J Sun Farms Solve The Case
- Breed: Brittany
- Name: GCHP Labyrinth N Illusion Slippery When Wet JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Christine Erickson
- Entry: 254
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: CH Reedly Road Supreme At Hallam
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHG Koradox Pramada's Force Of Nature SL
- Breed: Bloodhound
- Name: GCHG Bayside's As You Wish
- Breed: Ibizan Hound
- Name: GCHG Abbaio Yogurt Affairs
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Theresa Hundt
- Entry: 353
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHG Midnight Rider's Black Denim Trousers
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Triple Crown's Off And Running
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHG Gold Cup's First in Flight
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Bruce Schwartz
- Entry: 269
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: CH Keepsake's Raise Your Glass
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Elite's Mystical Spitfire
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Absolutely By Design
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHG Abberann Lament For Owen Roe
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Betty Leininger
- Entry: 224
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Wasabi
- Breed: Maltese
- Name: GCH Ta-Jon's It's Raining Sugar
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Yarrow Hi Tech Sheena Of The Jungle
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Gloria Kerr
- Entry: 222
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Diamond Gold Majesu Pisko Bulls
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHG Sunfall's Smoke Gets In Your Eyes CGC TKN
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHS Liburnium Diamond Fabelhaft
- Breed: Miniature Poodle
- Name: CH Nipigon Flower Power
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Thomas Coen
- Entry: 255
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moon Light Drive
- Breed: Briard
- Name: GCH Celebra's Good Enough For Government Work
- Breed: Beauceron
- Name: GCHB Jaguar Noir Des Monts Du Lac
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Empyrean Bullseye At CopperRidge
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Edward Hall
- Entry: 4
- Breed: Biewer Terrier
- Name: Yokamori's Always By My Side
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.