Greater Ocala Dog Club, Inc. Ocala, FL 2019-11-17
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 1406
Best In Show
- Judge: Mr. Sei-ichiro Ishimaru
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Sei-ichiro Ishimaru
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Cathy S. Dahlberg
- Entry: 33
- Class: Open Senior
- Name: Caden Tibbets
- Breed: Scottish Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Cathy S. Dahlberg
- Entry: 32
- Class: Open Senior
- Name: Julianna Medina
- Breed: Great Dane
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mrs. Cindy C. Lane
- Entry: 253
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCH Shanajen's Like A Rock
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Best-Of-T-Best
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Silhouette's Spellbound
- Breed: Boykin Spaniel
- Name: CH Larley's Finding Neverland
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Danelle M. Brown
- Entry: 181
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHP Passport's I Kissed A Girl SS
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Bo-Bett Air Force One
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHS Sawsan Bint-Bint Diba Von Haussman Of Cofino
- Breed: Saluki
- Name: GCHG Hajji's Dancing In The Moonlight JC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Lew Olson
- Entry: 217
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Schohaus Let The Sunshine In
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHG Greta Master Of The Night
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHB Mileka's At Last
- Breed: Rottweiler
- Name: CH Big Beach's Powered By Star Bucks
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Wood Wornall
- Entry: 136
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCH Blue Moon Boston Pops
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHP Zrules Panache
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCHB Bravo Red Devil At Shadowland
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Cindy C. Lane
- Entry: 212
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: Havanese
- Name: GCH Luffeyland's Broadway Baby
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHS Southdown Ready Set Reign
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHS Speechless In Your Face
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Lew Olson
- Entry: 178
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Chaselands Matthew Moss
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: CH Legaxy Majestys One Way To The Beach
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Danfour Keep The Madness Rolling
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHB Hopecrest's Hunka Burnin' Love
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. John F. Booth
- Entry: 184
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Breal-Jogra's Isabella CGC
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: CH Kanna's Night Blossom CGC TKI RN
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS GatorHeaven's Total Eclipse Of The Heart FDC
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG Noblestarzz Music OTH Wind
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Danelle M. Brown
- Entry: 9
- Breed: Belgian Laekenois
- Name: Hemlock D'Luxueux CGC
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.