Cahaba Valley KC Montgomery, AL 2019-11-24
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 772
Best In Show
- Judge: Dr. Bob G Smith
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
Reserve Best In Show
- Judge: Dr. Bob G Smith
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHS Southdown Ready Set Reign
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Joey Vaughn Johnson
- Entry: 9
- Class: Master
- Name: Taylor Blankenship
- Breed: Toy Manchester Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Karen B Seriana
- Entry: 218
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHB Bear N Mind's I'm Meant For Something Special CGC
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Joey Vaughn Johnson
- Entry: 9
- Class: Open Senior
- Name: Madison Schlagel
- Breed: Newfoundland
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Karen B Seriana
- Entry: 218
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: GCHB Skywatcher's Busy Bein' Fabulous JH
Sporting Group
- Judge: Dr. Gareth Morgan-Jones
- Entry: 114
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHB Silhouette Spellbound
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHS Jetoca's Twisting The Night Away
- Breed: Labrador Retriever
- Name: CH Pleasantview Brief Encounter
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Gloria L. Geringer
- Entry: 102
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHG Walmar-Solo's SOS-SL RN CA CGC
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Happy
- Breed: Saluki
- Name: GCHG Hediyeh Mu Cephei Priya Fourever M
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Sidekick's Ice Queen at R-N-B CM
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Diane R. Landstrom
- Entry: 100
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Rummer Run And Maximus Commander In Chief
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHS Cayuga Jet Setter Of Bonaventura
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP Eastwinds Float Like A Butterfly Sting Like A Bee CGCA
- Breed: Neapolitan Mastiff
- Name: GCHB Maximus Del Vezuvia Mastino
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Gloria L. Geringer
- Entry: 89
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHG The Black Magic Woman Of Braveheart
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHP Zrules Panache
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHB Longvue Buonaire Daredevil Wit Tailsup
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: CH Something Blue For Clanciarri At McBlue's
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Richard D. Albee
- Entry: 147
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHS Southdown Ready Set Reign
- Breed: Pomeranian
- Name: Mountain Crest O'Quinn *& Canton
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Zona Rosa's Traveling To Infinity
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Point Dexter V Tani Kazari
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Diane R. Landstrom
- Entry: 82
- Breed: Keeshond
- Name: CH Ashbrook Just' A Truckin'
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHB Kait Klassik Falcon
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Magari Sweet-T-Bull Hot Shot
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHP Frerose Good Time Charlie
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Harry (Butch) H. Schulman
- Entry: 120
- Breed: Briard
- Name: GCHS Legion Of Boom De Bejaune
- Breed: Belgian Malinois
- Name: GCHS n The Sky With Diamonds @Witzke CAT
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHB Cornus One In A Row RN CGC
- Breed: Spanish Water Dog
- Name: GCHG Emanuell Wavelet
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Dr. Gareth Morgan-Jones
- Entry: 6
- Breed: Teddy Roosevelt Terrier
- Name: Barnett's Shadow Dancer
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.