Minneapolis Kennel Club, Inc. Shakopee, MN 2019-11-24
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 1091
Best In Show
- Judge: Mrs. Rosalind Kramer
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHG Majestic Sweet Apple Keeping The Dream Alive
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Rosalind Kramer
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis' Hermes V Kenlyn
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Tim Peterson
- Entry: 37
- Class: Open Senior
- Name: Sidney Hearn
- Breed: Vizsla
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Tim Peterson
- Entry: 37
- Class: ---
- Name: Avery Lembke
- Breed: Vizsla
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mrs. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 251
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHG Majestic Sweet Apple Keeping The Dream Alive
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHB Foley's Frat Party
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: GCHS Brynwood's Have A Field Day NA NAJ TKN
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Clussexx Howdy Doody Time
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Kathy A Forbes
- Entry: 132
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Gwencalon's Tam O'Shanter
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHG Azize's Purple Heart SC
- Breed: Whippet
- Name: Pecan Grove Life In The Fast Lane At Rusalka
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHS Trabeiz Hundeleben Philippe Philoppe MW
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Robert Vandiver
- Entry: 192
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Oceano Darbydale's Xecutive Decision
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHS Bernergarden's Happy Hippie
- Breed: Mastiff
- Name: GCHG Milleniums Aint No Stopping Us Now
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Brinic N' Trepak's Dragon Heart
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 83
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCHS High Pointe Earth Angel
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Misty Hollow's Light It Up
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHG Temora Steal My Heart CA TKN
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHP Cairndale Argyle Swedish Fusion
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Merle Taylor
- Entry: 117
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Wingssong This Could Be Love
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHB Tudorhurst Porthos of Sanchi
- Breed: Shih Tzu
- Name: Jadesilk Renaissance Man
- Breed: Maltese
- Name: CH Chaca's Everafter Pied Piper
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Carolyn Taylor
- Entry: 118
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Durandel Up Stage For Deagra
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Bret D N Adventureland Star Coach
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Frozen Tundra CGC
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHS Gemms Deuteronomy Is Strong And Courageous
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Robert Vandiver
- Entry: 161
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis' Hermes V Kenlyn
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG Ninebark Boldly Go
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Limerick Sweet Baby James
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCH RDiamond Bar Ice Blue
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: None entered
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.