San Joaquin Kennel Club Stockton, CA 2019-12-02
Posted by: Jane Myers
Total Entry: 864
Best In Show
- Judge: Mrs. Lesley E. Hiltz
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHP Mi Jean's You Mad Bro?
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Lesley E. Hiltz
- Breed: Keeshond
- Name: GCHP Skyline Summerwind Order In The Court
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Virginia Latham Smith
- Entry: 9
- Class: Open Senior
- Name: Alaina House
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Grant Townsend
- Entry: 236
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHB Firle Oak Empire Maker
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Virginia Latham Smith
- Entry: 9
- Class: Open Senior
- Name: Teagan Blount
- Breed: Boxer
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Grant Townsend
- Entry: 236
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHS A'Dell's Game On CGCA TKN
Sporting Group
- Judge: Mr. James G. Reynolds
- Entry: 123
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHP Mi Jean's You Mad Bro?
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Winchester's Made My Day
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHB Larcan's Meyer Made Lemonade
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Silverhill Steel Wheels
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Stacey B. Davis
- Entry: 105
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Impala Ladies Love Outlaws CGCA JC RN TKN
- Breed: Harrier
- Name: GCHG Blythmoor Sheez-Beez Tell Me No Tales
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHS Jolly Time My Way At Topsfield-Lebrera
- Breed: Afghan Hound
- Name: CH Sebring Elan Monkey Business
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Lew Olsen
- Entry: 182
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Irondale's Just A Good Ole Boy
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Gaffle's The Proof Is In The Heir At Kimo
- Breed: Leonberger
- Name: GCHG Lowenhohle's Magical Phalin Perrin
- Breed: Cane Corso
- Name: Kanaka Nunul
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Grant Townsend
- Entry: 80
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Ellenside Red Ike At Eskwyre
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHS Brownstone's Ultimate Weapon
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCH Villassa Country Belle
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: CH Princess Shellby JP Mikado
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Kathi Brown
- Entry: 68
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH My Mila V. Tani Kazari
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHP Brookhaven Here Comes Hogan
- Breed: Pug
- Name: GCHS Kirby's Tazo
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHG Touche's Espionage
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Grant Townsend
- Entry: 68
- Breed: Keeshond
- Name: GCHP Skyline Summerwind Order In The Court
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHG Jogoso's Makin' Waves
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHS Serbu's Tattle Tale
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHB Reveries Windswept Fighting Irish
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. James G. Reynolds
- Entry: 121
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHG Pawcific I Walk With The King CAA BCAT PT CGC TKN
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHB G & W Avalons Ace's Guardian Of Hugo
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHB Highlander Bending The Rules At Risa PT
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHS Cambrian Ruby Tuesday At Gaitway
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Stacey B. Davis
- Entry: 2
- Breed: Mudi
- Name: Bariguard Full Moon Larry
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.