South Jersey Kennel Club, Inc. Oaks, PA 2019-12-04
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 648
Best In Show
- Judge: Mrs. Deborah L. Anthony
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Deborah L. Anthony
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis' Hermes V Kenlyn
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Larry Sorenson
- Entry: 10
- Class: Open Senior
- Name: Alizabeth Lude
- Breed: Rough Collie
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Larry Sorenson
- Entry: 10
- Class: Open Intermediate
- Name: Raina McCloskey
- Breed: Whippet
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. Houston Clark
- Entry: 123
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chester Hope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHB Bran Linn Amulet
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHG Evergreen Set Fire To The Rain
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCHG SandsCape Who's That Girl
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Larry Sorenson
- Entry: 73
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: CH Reedly Road Supreme At Hallam
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCHS Saranan's Child Of The Wind With Cranston Hill
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Bayside's As You Wish TKN
- Breed: Whippet
- Name: GCHG DC Kalina Ableaim Hats And Fashions CD MC LCX DS AM TKI
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Houston (Toddie) Clark
- Entry: 131
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHP Cammcastle's The One And Only General Of Valor
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Sugar-Mtn's Pray For Peace
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: CH Pouch Cove Live Wire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Houston Clark
- Entry: 71
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHS Irvonhill Voignier
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Elite's Mystical Spitfire
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCHB Woodsongs Makers Mark
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Meadowlake Simply Sassy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Houston (Toddie) Clark
- Entry: 61
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHP Hallmarks Sandbox Slugger At Markenhaus
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHG Kellene Backseat Boy
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH Rodell's All About Burt
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. David L. Anthony
- Entry: 66
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG By Request Ultra Apple Of My Eye
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Fullofbull's Toto
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHS Kiralia's Rising Above The Madness
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHS Fair Hill's Quesie Quesada CGC TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. David L. Anthony
- Entry: 116
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis' Hermes V Kenlyn
- Breed: Smooth Collie
- Name: CH Rhode Ain't Misbehavin' At Tiamo
- Breed: Canaan Dog
- Name: GCHP Pleasant Hill Avram Of Carters Creek
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Ragtyme Call Off The Search
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. David L. Anthony
- Entry: 1
- Breed: Dogo Argentino
- Name: Fortuna Niks Nova
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.