Greater Clark County Kennel Club Inc Ridgefield, WA 2019-12-07
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 1544
Best In Show
- Judge: Mr. Jason Hoke
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHG Crivitz Humphrey Bogart Von Diable
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Jason Hoke
- Breed: Harrier
- Name: GCHG Blythmoor Sheez-Beez Tell Me No Tales
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Jeffery M. Bazell
- Entry: 37
- Class: Open Senior
- Name: Caleb McKee
- Breed: Bullmastiff
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Rhonda Silveira
- Entry: 651
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHS Ace's Chain Reaction
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Jeffery M. Bazell
- Entry: 37
- Class: Open Junior
- Name: Annalyssa Jones
- Breed: Boston Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Rhonda Silveira
- Entry: 651
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG Spotlite & Dblshot's Premier Edition
Sporting Group
- Judge: Mrs. Charlene G. Rutar
- Entry: 307
- Breed: Spinone Italiano
- Name: GCHG Spinfandel The Force Is Strong CGC
- Breed: Brittany
- Name: GCHS Black River's Give Them Something To Talk About
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCH Sugar Loaf Kung Frode TD
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHP Mi Jean's You Mad Bro?
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Linda Scanlon
- Entry: 218
- Breed: Harrier
- Name: GCHG Blythmoor Sheez-Beez Tell Me No Tales
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH Soletrader Right Said Fred
- Breed: Saluki
- Name: GCH Krimzyn Love You To The Moon
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: CH Hollyrood Cosmopollyton
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Honey Anne Glendinning
- Entry: 311
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHG Crivitz Humphrey Bogart Von Diable
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHG Chateaunewf 'N Nakiska's Legend Of The Stones
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHP Vicdory's Unleash The Dark Knight RN CGCA
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHS Karolaska Guardian Of The Moonlight
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Philip R. Briasco
- Entry: 105
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Arbroath's Pride
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHG Glenmars American Classic At Classy Staffys
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHS Middleshires I'm The Real Dill!
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHS Brownstone's Ultimate Weapon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Jeffery M. Bazell
- Entry: 230
- Breed: Pug
- Name: CH Rose's Take No Prisoners
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHP Marlex Sunsprite Rose
- Breed: Maltese
- Name: GCH Dirraus Evaristo
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Galfox Fiddlehead
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. John Schoeneman
- Entry: 154
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Broken Rds Can We Talk At Prunehill CGC
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG Spotlite & Dblshot's Premier Edition
- Breed: Keeshond
- Name: GCHP Skyline Summerwind Order In The Court
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Linda Clark
- Entry: 182
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHG Toreth's Tungsten Archer
- Breed: Bearded Collie
- Name: CH Aellen The Son Also Rises HT PT
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCHS Verseau's Queen Of Everything V. EH RATO
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHB Haney's From Russia With Love @ JJS CGC TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: None entered
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.