Land O' Lakes Kennel Club, Inc. St Paul, MN 2020-01-05
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 1529
Best In Show
- Judge: Mr. John F. Booth
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHG Alpine's LBK Living On The Road
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. John F. Booth
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis' Miata V Kenlyn
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Larry Sorenson
- Entry: 55
- Class: Open Senior
- Name: Izabelle Burg
- Breed: Borzoi
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. John L. Ronald
- Entry: 663
- Breed: Samoyed
- Name: GCHS Kareaboo's Circle Of Life HIC CA
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Larry Sorenson
- Entry: 55
- Class: Master
- Name: Alison Yoho
- Breed: Golden Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. John L. Ronald
- Entry: 663
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCH Double D's Reece Lovin The Bigsky At Timberlake
Sporting Group
- Judge: Mrs. Janet Lobb
- Entry: 431
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHS Jetoca's Twisting The Night Away
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHG Sandbars Hardcore Hank MH
- Breed: Irish Red and White Setter
- Name: GCHG Killary's Grand Getaway CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Larry Sorenson
- Entry: 156
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCH Solegia's Ray Of Sunshine
- Breed: Borzoi
- Name: GCHS Kyrov's Scottish Lilt At Horse And Hound
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHG Fetch & Smell Me, Myself & I
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHS Alexander Klara Difino
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Joe Lobb
- Entry: 292
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Starline's Given It Full Throttle
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHP Onak's Touch Of Gold
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP milleniums Ain't No Stopping Us Now RN CGCA TDI TT
- Breed: Tibetan Mastiff
- Name: GCHS Nen Sala Ayako
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Ann F. Yuhasz
- Entry: 84
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Alpine's LBK Living On The Road DS
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Misty Hollow's Light It Up
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Skyehigh's James Bay
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHG Temora Steal My Heart CA TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Janet Lobb
- Entry: 176
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHG Passport Sunkissed It's A Yes From Me Bonchien
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHB Tudorhurst Porthos of Sanchi
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Wingssong This Could Be Love
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCH Ardently All Started Groovin'
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Kathleen Ronald
- Entry: 159
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Bret D Adventureland Star Coach
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHB Tobishi's Numero Uno
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Frozen Tundra CGC
- Breed: Bulldog
- Name: CH Midas Well Enjoy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Joe Lobb
- Entry: 223
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis' Hermes V Kenlyn
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHB Ninebark's Boldly Go
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHB Coventry All Rise To Penliath
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHS Rosepoint Navigator
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Lee Whittier
- Entry: 8
- Breed: Biewer Terrier
- Name: Windsong's Something About A Tenor
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.