Winnegamie Dog Club, Inc. Oshkosh, WI 2020-01-11
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 821
Best In Show
- Judge: Dr. Eric Liebes
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Point Dexter V Tani Kazari
Reserve Best In Show
- Judge: Dr. Eric Liebes
- Breed: Samoyed
- Name: CH Celticfrost On The Rocks
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Randy E. Garren
- Entry: 23
- Class: Open Intermediate
- Name: Alexandra Rivera
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Joan Luna Liebes
- Entry: ---
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHB Pinnacle Eternal Flame
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Randy E Garren
- Entry: 23
- Class: Open Senior
- Name: Mikala Seymour
- Breed: Field Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Joan Luna Liebes
- Entry: ---
- Breed: Samoyed
- Name: CH Celticfrost On The Rocks
Sporting Group
- Judge: Mr. Mark Houston-McMillan
- Entry: 209
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: Coralyns Reflection On Ice
- Breed: English Setter
- Name: CH Huntwood Keeping It Kool
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: CH Sandbar's Hardcore Hank MH
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: GCHS Brynwood's Have A Field Day NA NAJ TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Randy E. Garren
- Entry: 76
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHS Daybreak's Frozen Assets W
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHG Thaon's Speedway
- Breed: Borzoi
- Name: GCHB Estet Classic Timofei
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHS Fusion's Incahoots Platinum Jimi Johns Freaky Fast
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Joan Luna Liebes
- Entry: 148
- Breed: Samoyed
- Name: CH Celticfrost On The Rocks
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Karnovanda's Stephen Coldbear
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHP Marshview Great Ballz Of Fire RA MX T2B MXJ CA RATO CGC
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: CH Barberry Alice In Jaberwockland BN RE CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Randy E. Garren
- Entry: 56
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHS Hampton Ct Broxden Dropthe Mic
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHG Temora Steal My Heart CA TKN
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Dragonfox A Win Wyn Situation
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHP Cairndale Agyle Swedish Fusion
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Dennis McCoy
- Entry: 98
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Point Dexter V Tani Kazari
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHS Eagle's The Wolverine
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHS Ouachitah Talisman
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Touche's Something Wicked This Way Comes
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Guy Jeavons
- Entry: 89
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Safari's Surreptitious
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Edencrest Equity
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCH San Jo Rock Steady At Kokuryuu
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHS Barberry Hillwood Hot Child In The City
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Guy Jeavons
- Entry: 136
- Breed: Icelandic Sheepdog
- Name: GCHG Woodland Realm's Red Sky At Night RN OA OAJ NF ACT1
- Breed: Spanish Water Dog
- Name: GCHG Emanuell Wavelet
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Cymbrogi's Jacqueline Du Pre
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCH Thorndale Locust Hill Gallant Lad
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Guy Jeavons
- Entry: 4
- Breed: Russian Toy
- Name: Milya Angel Shokladniy Zayats
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.