Central Indiana Kennel Club, Inc. Indianapolis, IN 2020-02-08
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 1640
Best In Show
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Danfour Keep The Madness Rolling
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHB Gleann Damn Daisy
Junior Showmanship
- Judge: Mr. James Albrecht
- Entry: 38
- Class: Master
- Name: Bryant Janetzke
- Breed: Doberman Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Robert R. Frost
- Entry: 690
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Highlander's Snow Pilot
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. James S. Albrecht
- Entry: 38
- Class: Novice Junior
- Name: Quinton Rolli
- Breed: Golden Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Robert R Frost
- Entry: 690
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHS Summer Hill King Mai Tai
Sporting Group
- Judge: Mr. Jon Cole
- Entry: 269
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Bonanza
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHS Exotica N Bib"N"Tux One Shining Moment
- Breed: Weimaraner
- Name: CH Vanity The Wait Is Over
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHS Pointsetter Tri-Sett After Midnight
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Luis F. Sosa
- Entry: 172
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Happy
- Breed: Sloughi
- Name: CH Rima Siham Sahara
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCHG BayAway Kalan's The Powers That Be
- Breed: Whippet
- Name: CH Karasar's Remaster
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. James E. Frederiksen
- Entry: 371
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Landmark-Divine Acres Kiss Myself, I'm So Pretty
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Rummer Run N Maximus Commander In Chief
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHG Sno Ridge's Ty On Another Wild Won
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Quartet's Paint The Town Red V Arete RA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 105
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHB Gleann Damn Daisy
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Misty Hollow's Light It Up
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Kebulak Wear My Kiss
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHG Plk's Going For The Gold
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Gloria L. Geringer
- Entry: 226
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG New Years Somerset Single Barrel Batch
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHS Southdown Ready Set Reign
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: Bonitos Companeros Reingold
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Patricia A. Sosa
- Entry: 238
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Danfour Keep The Madness Rolling
- Breed: Keeshond
- Name: CH Ashbrook Just A Truckin'
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHS Imperiale's Channing Tatum Of ironwood
- Breed: Lowchen
- Name: GCHS Bare Tracks Comin' In Hot
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. James E Noe
- Entry: 253
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Airam Bayberry wildl Feather
- Breed: Briard
- Name: GCHG Celebra's Never Bam Bam At Bear Manor
- Breed: Rough Collie
- Name: Calibre's Cash For Gold
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCH La Brise Soleil Classique
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.