Guadalupe Valley Dog Fanciers Austin, TX 2020-02-09
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 748
Best In Show
- Judge: Mrs. Cindy Meyer
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHG Whiskeytown Captain Morgan Cranberry Kiss JH
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Cindy Meyer
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Zephyr Irresistible
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Rodney R Merry
- Entry: 14
- Class: Open Intermediate
- Name: Darlene Lopez
- Breed: Miniature Poodle
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
- Entry: 307
- Breed: ---
- Name: ---
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Rodney R Merry
- Entry: 14
- Class: Open Intermediate
- Name: Alison Bustamante
- Breed: Boston Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Jacqueline L Stacy
- Entry: 307
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Terry L. Stacy
- Entry: 128
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHG Whiskeytown Captain Morgan Cranberry Kiss JH
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHB Edgefield's Now You See You Now You Don't
- Breed: Brittany
- Name: GCHG Frontier's A Fist Full of Dollars
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCH Monarch's Bring Me To Life
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Jacqueline L Stacy
- Entry: 98
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHG Bessdach Sahara Sarah
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: CH Lileo's Sunshine Daydream Farao Anubis
- Breed: Whippet
- Name: CH Jomyr Dedici Say My Name
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCH Hestko's Rock Star
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Jacqueline L Stacy
- Entry: 141
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Nikaluk N Koba's Shall We Dance?
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHB Shekinah Head & Tail Above The Rest
- Breed: Great Dane
- Name: CH Magazu N Danemark's Let Them Eat Cake
- Breed: Saint Bernard
- Name: Mt. Harmony's Frosty of Swisstar V. Elba
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Cindy Meyer
- Entry: 40
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHB WyrLake Foxhollow Knighfall
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHS Challenger's Lead Belly @ Southern Star
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCH Sagasky Glam Amelia For O'Skye
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHP Lindi's Heavenly Scottish Delight
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Terry L. Stacy
- Entry: 145
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Zephyr Irresistible
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Gracieux Rainy Day Romance
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: Marlex Sunsprite Dream Maker
- Breed: Pomeranian
- Name: Hot Body Bigfour of Yegrina
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Rodney R Merry
- Entry: 97
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: CH Lantana's Sweet Talking Man CGC
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHB Cher Ami Hillwood Sugar and Spice
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Kalan Bar-None She's Got Guns
- Breed: Finnish Spitz
- Name: CH Hilipan Lone Star of Texas
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Cindy Meyer
- Entry: 91
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG XIV Karat Special Place In My Heart At Brigadoon CGC
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Arkis Nowelle V Tripphill
- Breed: Border Collie
- Name: CH Fu You Yuan Peerless
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHG Austlyn Country Girl Is Sassy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.