Lakeland Winter Haven Kennel Club Lakeland, FL 2020-02-14
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 1112
Best In Show
- Judge: Mr. Arley D. Hussin
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Hampton Court Broxden What's Sabella S'Pose To Do
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Arley D. Hussin
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHP Barbary's Reigning Royalty CGCA TKN
Junior Showmanship
- Judge: Dr. Steven D. Herman
- Entry: 26
- Class: Open Intermediate
- Name: Dyna Vestal
- Breed: Shetland Sheepdog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Molly Martin
- Entry: 377
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Myla's Dancing By The Book
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Dr. Steven D. Herman
- Entry: 25
- Class: Open Senior
- Name: Mackenzie McAvoy
- Breed: Rottweiler
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Molly Martin
- Entry: 377
- Breed: Border Terrier
- Name: CH Meadowlake Firestorm
Sporting Group
- Judge: Mrs. Molly Martin
- Entry: 235
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Bonanza
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: CH Very Vigie Nobody Is Perfect
- Breed: Irish Red and White Setter
- Name: GCH Munroc Clontarf At Shaker Hill JH
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHB Loretta Labs Andy Warhol
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Steven D. Herman
- Entry: 123
- Breed: Ibizan Hound
- Name: GCHG Abbaio Yogurt Affairs
- Breed: Basset Hound
- Name: GCH Set-A-Part Absolute O'Lomarol Hounds
- Breed: Cirneco dell'Etna
- Name: Rulin's Pride And Joy Srv D'Lea
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: CH Pitlochry's Emerald
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Patti Widick Neale
- Entry: 149
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Carosel V Epic Saturday Night Sprcial CGC WAC
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHG Greta Master Of The Night
- Breed: Boxer
- Name: GCH Jr's Dominga
- Breed: Samoyed
- Name: Shirokuma's Diamond In The Ruff Natasha Of Nadia CA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Linda L. Reece
- Entry: 89
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Hampton Court Broxden What's Sabella S'Pose To Do
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHB Gleann Damn Daisy
- Breed: Border Terrier
- Name: CH Meadowlake Simply To Impress
- Breed: American Hairless Terrier
- Name: GCHS Floriday's New Tide Risin @ Rip It Up
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Molly Martin
- Entry: 172
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHG Kaylen's Vivid Imagination From MyAngel-Cristall
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: CH Marlex Sunsprite Dream Come True
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Zelicaon Kingsman MX MXJ NF RATN
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHB Teenage Dream Of Hangaram
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Ronald V. Horn
- Entry: 144
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHP Barbary's Reigning Royalty CGCA TKN
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHG Judo's Shantideva At Kan Sing
- Breed: Boston Terrier
- Name: CH Tayann Incredible Awesomeness
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Rhinestone Cowboy CA CGCA TKN FDC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Patti Widick Neale
- Entry: 139
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHG Scalloway's Lion Hunter
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Woodside's Arabella
- Breed: Briard
- Name: GCHS Legion Of Boom De Bejaune
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHB Laureate Who Knew
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Hal T. Biermann
- Entry: 4
- Breed: Teddy Roosevelt Terrier
- Name: Barnett's Forever And A Day CM
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.