Heart of America Kennel Club, Inc. Kansas City, MO 2020-03-07
Posted by: Gina Wieser
Total Entry: 1516
Best In Show
- Judge: Kenneth L Rayner
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Syringa - Akadia The Corsair
Reserve Best In Show
- Judge: Kenneth L Rayner
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
Junior Showmanship
- Judge: Robette Johns
- Entry: 38
- Class: Master
- Name: Jade Chase
- Breed: Miniature Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Patricia Nemirovsky de Alsina
- Entry: 569
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCHB Swan's Grand Jete Of Tercan
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Robette Johns
- Entry: 38
- Class: Open Senior
- Name: Brooke Adams
- Breed: Saluki
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Patricia Nemirovsky de Alsina
- Entry: 569
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHS Mirepoix's Kate Spade
Sporting Group
- Judge: Douglas Johnson
- Entry: 227
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHG Foley's Frat Party CGC
- Breed: Spinone Italiano
- Name: GCH Venticalmi Pepper Bridge CGCU
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: CH Very Vigie Nobody Is Perfect
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Megways Something To Walk About
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Alberto Berrios
- Entry: 146
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHP Aziza's High Roller By Presidio
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHG Brazosski Ringo Starr At Rivendell
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCHS Pun Kotzky Alpenglow A Time To Dream
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Jan Paulk
- Entry: 311
- Breed: Samoyed
- Name: GCHG Sammantic Speed Of Life
- Breed: Tibetan Mastiff
- Name: GCHS Drakyi Dreamland's Big Red Dog
- Breed: Mastiff
- Name: GCHB Lazy D-Bluebonnet's Magic Kingdom
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHS Bangs Catch Me If You Can RA CGCA CA FDC CGCU TKI
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Patricia Nemirovsky DeAlsina
- Entry: 78
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHB Pinnacle Eternal Flame
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Anroal Vega Sicilia
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHB Highland Down's Perfectly Normal
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHG LBK's Rebel And Proud Seven Spanish Angels
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Jacqueline Rayner
- Entry: 256
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG New Years Somerset Single Barrel Batch
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Tamarin Tattoo
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Karma Hekan Mini Cooper
- Breed: Italian Greyhound
- Name: CH Marchwind Finito
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Elliott Weiss
- Entry: 215
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Diamond Gold Majesu Pisko Bulls
- Breed: Keeshond
- Name: GCHP Skyline Summerwind Order In The Court
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHS Dreamland's Game Changer
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHS Arborhill's Xmark Dream Angel Of Goldshield
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Thomas Coen
- Entry: 280
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Syringa-Akadia The Corsair
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Navrock To The Moon And Back
- Breed: Briard
- Name: GCHS Legion Of Boom De Bejaune
- Breed: Bearded Collie
- Name: CH Aellen The Son Also Rises HT PT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.