Tullahoma Kennel Club of Tennessee Franklin, TN 2020-03-07
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 2038
Best In Show
- Judge: Charles Olvis
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Wasabi
Reserve Best In Show
- Judge: Charles Olvis
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHS Liburnium Diamond Fabelhaft
Junior Showmanship
- Judge: David Miller
- Entry: 44
- Class: Master
- Name: Taylor Blankenship
- Breed: Toy Manchester Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Anne Savory Bolus
- Entry: 657
- Breed: Smooth Collie
- Name: Chrysalis Megalomaniac
Reserve Junior Showmanship
- Judge: David Miller
- Entry: 44
- Class: Master
- Name: Marilyn Dempsey
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Anne Savory Bolus
- Entry: 657
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHS Horrieglen Dare To Dream FDC CA BCAT CGC TKN
Sporting Group
- Judge: Dr. Klaus Anselm
- Entry: 329
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Wingfield's Chebaco Here And Now
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP Foxwoods Ivywood All Hallows Eve
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Bonanza
- Breed: Vizsla
- Name: GCHP Tradewind's Ida Bomb CA JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: David Miller
- Entry: 258
- Breed: English Foxhound
- Name: GCH Monacacy Bend's Waterford
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHS Corrbelle's Go For Broke V Dorae
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCH Chase Farm Foxcliffe Seattle Slew
- Breed: Saluki
- Name: GCHG Excelsior Sundara Time Is A River
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Joan Anselm
- Entry: 364
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Rummer Run N Maximus Commander In Chief
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Momentumm King Of Hearts BH
- Breed: Mastiff
- Name: GCHS Harvest Haze By Unanimous Decision
- Breed: Great Dane
- Name: GCHB Elle's Red Light District
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Anne Savory Bolus
- Entry: 186
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHS Irvonhill Voignier
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Ellenside Red Ike At Eskwyre
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCHS High Pointe Earth Angel
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Liz Muthard
- Entry: 315
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Wasabi
- Breed: Pomeranian
- Name: Light Star Of Paradisehouse
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHG Joli Reignon Just Kidding-L
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Point Dexter V Tani Kazari
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Jeffery Bazell
- Entry: 273
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHS Liburnium Diamond Fabelhaft
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Frozen Tundra CGC
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCH Blanch-O's El Toro
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Lakeridge Penhurst Ace In The Hole
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Joy Brewster
- Entry: 310
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCH Oceano's Kharma... You Get What You Give IR
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Glasshouse 3C Touch Not The Cat CA HT FDC CGCA
- Breed: Rough Collie
- Name: GCH Sylvan Argent Fireworks
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCHB Celebre Just Because
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: David Miller
- Entry: 3
- Breed: Biewer Terrier
- Name: Ola De Gras Very Wonderful Wins CM3
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.