|
See All the Dogs in this Issue, from Events through May 18, 2014
|
|
|
|
|
|
FCI/PR Jr./SICALAM Jr. 2012/Las Am. & Carib Jr./FCPR Pan. Am./AKC Grand Champion
America's Number One* French Bulldog Bitch
All-Breed Best in Show Winner
Specialty Best in Show Winner
Reserve Best in Show Winner
|
Call Name: Freda Breed: French Bulldog
Owned by: Patricia Hearst Shaw
Bred by: Patricia Hearst Shaw
|
Award: Three Non-Sporting Group Firsts & Three Non-Sporting Group Seconds and Non-Sporting Group Third
Judge: Mrs. Alice M. Watkins (G1) &
Mrs. Rita Holloway (G1) & Mr. Richard Camacho (G2) & Mr. Gary L. Doerge (G2) & Mrs. Robert S. Forsyth (G2) &
Mr. Robert D. Ennis (G3) &
Ms. Betsy Dale (G1)
Show: Shenandoah Valley KC (1 & 2) & Delaware County KC & Western Pennsylvania KC & Wilmington KC & Mattaponi KC & Greater Kingsport KC
Date: March 8-16, 2014 & April 4-26, 2014
May 17-18, 2014
|
Sire: GCh. Idefix De La Parure
Dam: Ch. Illustre De La Parure
Handled by: Jodi Longmire
|
*System/Date: CC All Systems, 4/14
|
|
|
|
|
|
|
|
|
One of America's Top Shih Tzu*
|
Call Name: Aiden Breed: Shih Tzu
Owned by: L. Sarah Lawrence & Donna M. Gerl
Bred by: Donna M. Gerl & L. Sarah Lawrence
|
Award: Seven Bests of Breed
Judge: Mrs. Gloria Geringer & Mrs. Stephanie S. Hedgepath & Mrs. Peggy J. Hauck & Mr. Dana P. Cline & Mr. Frank T. Sabella & Mrs. Rosalind Kramer & Mr. Luc Boileau
Show: Palm Beach County Dog Fanciers Assoc. (1 & 2) & Fort Lauderdale KC (1 & 2) & Greater Orange Park DC & Heartland Dog Club of Florida & Treasure Coast KC
Date: March 8-16, 2014 & April 5-27, 2014
|
Sire: Ch. Krissy's Dream Lover
Dam: Ch. Wenshus Shes All That Peking
Handled by: L. Sarah Lawrence
|
*System/Date: CC All Systems, 4/14
|
|
|
|
|
|
|
|
|
#1 Pug*
AT THE TOP OF HIS GAME!
|
Call Name: Slugger Breed: Pug
Owned by: Elois Veltman & Virginia Flatley
& Blanche Roberts
Bred by: Virginia Flatley
|
Award: Three Toy Group Firsts
Judge: Mrs. Barbara D. Alderman (G1) & Mrs. Jacqueline L. Stacey (G1) & Mr. Terry Stacey (G1)
Show: Utah Valley KC (1&2) &
Intermountain KC (1&2)
Date: May 1-4, 2014
|
Sire: Multi BIS/BISS Int'l Am Ch. Winsome's Gold Standard
Dam: Ch. Winsome's Short Stop
Handled by: Jorge and Susie Olivera
Design By Melody
|
*System/Date: CC Breed Standings 4/14
|
|
|
|
|
|
|
|
|
A Very Sincere Thank You to Judge Mrs. Eva E. Berg for
This Very Prestigious Win!
|
Call Name: JUKKA Breed: Miniature Poodle
Owned by: Kathleen and James Smith & Inge Semenschin
Bred by: Kathleen Smith - AKC Breeder of Merit
|
Award: Best in Show
Judge: Mrs. Eva E. Berg
Show: Northern California Non-Sporting Dog Club
Date: May 15, 2014
|
Sire: Ch. Olymbinar’s Eternal Master
Dam: Ch. Antares of Midnight
Handled by: Kim Russell
Assisted by: Akiko Matsushima Mosi
|
*System/Date: CC Breed Standings 4/14
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2014 is Off to a Great Start!
31 Bests of Breed & Six Group Placements
Our Sincere Appreciation to All of the Judges for these Honors
|
Call Name: Vigo Breed: Leonberger
Owned by: Sheila Wickman
Bred by: Ann Rogers - AKC Breeder of Merit
|
Award: Working Group Fourth
Judge: Mrs. Pat A. Mowbray-Morgan
Show: Trenton Kennel Club
Date: May 4, 2014
|
Sire: GCh. Corleone's Hidden Agenda
Dam: Cherrywood's Quick Study
Exclusively Handled By: Arthur Favors
|
*System/Date: CC All Systems 4/14
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Our Sincere Appreciation to All of the Judges who have Recognized Ruby!
|
Call Name: Ruby Breed: Siberian Husky
Owned by: Michael S. Patton
Bred by: Anne and Brian Palmer &
Lisa and Clay Hall
AKC Breeders of Merit
|
Award: Working Group Second & Working Group Fourth
Judge: Mrs. Loraine Boutwell (G2) & Mr. Edgar L. Bajona (G4)
Show: Palouse Hills Dog Fanciers & Lewis and Clark KC
Date: April 19-20, 2014
|
Sire: GCh. Innisfree Chuck A Luck
Dam: Highlander Head Over Heels
Handled by: Soni Jager
|
*System/Date: CC Breed Standings 4/14
|
|
|
|
|
|
|
|
|
#3 Golden Retriever*
Thank You Judge Mr. Jon R. Cole and Judge Ms. Cathie A. Turner for These Exciting Specialty Wins!
|
Call Name: Charlie Breed: Golden Retriever
Owned by: Jaime Eiene & Beth Johnson
Bred by: Beth Johnson - AKC Breeder of Merit
& Marcos Nishikawa
|
Award: Two Bests in Specialty Show
Judge: Mr. Jon R. Cole & Ms. Cathie A. Turner
Show: Potomac Valley Golden Retriever Specialty &
Gunpowder Golden Retriever Specialty
Date: April 12-18, 2014
|
Sire: Ch. Summits Goldentripinthelineofduty
Dam: Ch. Golden Trip Snow Dream
Handled by: Rebecca Heimann
|
*System/Date: CC Breed Standings 4/14
|
|
|
|
|
Like the American Kennel Club on
Follow AKC Dog Lovers on
Subscribe to the American Kennel Club on
© 2014 American Kennel Club
8051 Arco Corporate Drive, Suite 100 Raleigh, NC 27617-3390
By subscribing to, accessing and/or viewing the Weekly Winners Gallery, you acknowledge and agree that you may only display the content of the Weekly Winners Gallery for your own personal use (i.e., noncommercial use) and that you will not copy, reproduce, modify, create derivative works of, sell, lease or distribute the Weekly Winners Gallery, in whole or in part, without the express written permission of AKC.