Northeast Oklahoma Kennel Club
Grove, OK
2018-04-13
Posted by: Gina Wieser
Best In Show
- Judge: Christine E. Calcinari
-
Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Kamand’s Full Of Beans@ Erinhill
Reserve Best In Show
- Judge: Christine E. Calcinari
-
Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Feel The Burn
Junior Showmanship
- Judge: Don Sutton
- Entry: 1
- Class: Novice Junior
- Name: Catherine Sampson
- Breed: Pug
Best In Show: Nat’l Owner Handled Series
- Judge: Polly D. Smith
-
Breed: Saluki
- Name: GCH J.A..Y. JP Love Me Tender Blue Nile
Sporting Group
- Judge: Dr.Troy Dargin
- Entry: 77
1st Place
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Kamand’s Full Of Beans @ Erinhill
2nd Place
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Foxwood Ivywood Fusion
3rd Place
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
4th Place
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHB Tamarack Oughta Be The Mayor
Hound Group
- Judge: Christine Calcinari
- Entry: 63
1st Place
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: CH Mirepoix’s Kate Spade
2nd Place
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: CH Hathor Farm’s Ramblin Gamblin Man SW
3rd Place
- Breed: Beagle (over 13″)
- Name: CH Givens Black Hawk Of Woodland West
4th Place
- Breed: Saluki
- Name: GCH J.A..Y. JP Love Me Tender Blue Nile
Working Group
- Judge: Dr Steve Keating
- Entry: 78
1st Place
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHS Erregen’s Little Deuce Coupe
2nd Place
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Zamosky’s Mr. Worldwide of Icepaw
3rd Place
- Breed: Saint Bernard
- Name: CH Heimer’s Hoola Bandoola
4th Place
- Breed: Cane Corso
- Name: GCHP Campo’s Petros Zeus
Terrier Group
- Judge: Dr Steve Keating
- Entry: 53
1st Place
- Breed: Rat Terrier
- Name: GCHB Felixvilles Skippin CJ TOOLOULOU
2nd Place
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCH Aranisle Star Of San Jacinto
3rd Place
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: CH Skyehigh’s Miss Hyperion
4th Place
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Klassique’s Good Morning Starshine
Toy Group
- Judge: Dr.Troy Dargin
- Entry: 169
1st Place
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Feel The Burn
2nd Place
- Breed: Brussels Griffon
- Name: CH New Years Somerset Single Barrel Batch
3rd Place
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHS Tabu XP Caryse Don’t Stop Believing
4th Place
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHB Sirius Leader Of The Band
Non-Sporting Group
- Judge: Don Sutton
- Entry: 65
1st Place
- Breed: Bulldog
- Name: GCH D’Toledo ‘The Handsome Man’ Muneco
2nd Place
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHG Majesty’s Legaxy Another Easy Masterpice
3rd Place
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Xeralane’s Bite Me
4th Place
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHS Insignia Indygeaux’s Blu Bayou Of Saratoga
Herding Group
- Judge: Polly D. Smith
- Entry: 69
1st Place
- Breed: Bearded Collie
- Name: CH Ragtyme Call Off The Search
2nd Place
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Graffiti’s Card Trick
3rd Place
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHS Harmony’s The Point Of No Return
4th Place
- Breed: Border Collie
- Name: CH Fu You Yuan Odin Firestone
Best in Miscellaneous Class
Share This Story, Choose Your Platform!