Clinton Iowa Kennel Club
De Witt, IA
2019-03-23
Posted by: Lynn Meyer
Best In Show
- Judge: Mrs. Anne Marie Taylor
-
Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Nanhook’s This Girl Is On Fire
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Anne Marie Taylor
-
Breed: Irish Wolfhound
- Name: CH Boondocks Atlas Shrugged
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Fred C. Basset
- Entry: 12
- Class: Open Senior
- Name: Kami West
- Breed: Brittany
Best In Show: Nat’l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Sandy Alexander
-
Breed: Labrador Retriever
- Name: CH Blue Heaven’s Be Mine
Sporting Group
- Judge: Mrs. Sandy Alexander
- Entry: 152
1st Place
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
2nd Place
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Studio N Kytra’s Kovered in Kashmere
3rd Place
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Flying Nico De Himmelstein
4th Place
- Breed: Brittany
- Name: GCHB River Mist Broxden Sovereign MVP
Hound Group
- Judge: Dr Andrea Bradford,MD
- Entry: 57
1st Place
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: CH Boondocks Atlas Shrugged
2nd Place
- Breed: Otterhound
- Name: GCHB Ironquest’s C You’re A Fine Girl
3rd Place
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: GCHS Brokenroad Marco Polo Of Prestige
4th Place
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHS Elgwood ‘N Highpoint’s Summit
Working Group
- Judge: Mr. Thomas Alexander
- Entry: 116
1st Place
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Nanhook’s This Girl Is On Fire
2nd Place
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Seabrook’s Slam Dunk At Kirenska
3rd Place
- Breed: Bullmastiff
- Name: CH Allr’s My Pal Pluto Happily Everafter Stealsaheart
4th Place
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP Milleniums Ain’t No Stopping Us RN CGCA TT
Terrier Group
- Judge: Mr. Fred C. Basset
- Entry: 36
1st Place
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Steele Force With Tenn Penn
2nd Place
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCH Manorview’s Mister It’s Your Lucky Day
3rd Place
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH Glaurieus Goes Supersonic
4th Place
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHB Temora Steal My Heart
Toy Group
- Judge: Mr. Thomas Alexander
- Entry: 85
1st Place
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG New Years Somerset Single Barrel Batch
2nd Place
- Breed: Japanese Chin
- Name: CH Touche’s Something Wicked This Way Comes
3rd Place
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Engel’s Pride Despacito
4th Place
- Breed: Papillon
- Name: CH Wingssong This Could Be Love
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Thomas Alexander
- Entry: 65
1st Place
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCH Morninglow’s New York Man
2nd Place
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHB Anana’s Frozen Tundra CGC
3rd Place
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Barberry Hillwood Hot Child In The City
4th Place
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCHS Durandel Up Stage For Deagra
Herding Group
- Judge: Mr. Fred C Bassett
- Entry: 71
1st Place
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHS Marquis ‘Hermes V Kenlyn
2nd Place
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG X-Sells Kiss-N-Tell
3rd Place
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Ragtyme Call Off The Search
4th Place
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Limerick Sweet Baby James
Best in Miscellaneous Class
Share This Story, Choose Your Platform!