Kishwaukee Kennel Club, Inc.
Belvidere, IL
2019-07-14
Posted by: Lynn Meyer
Best In Show
- Judge: Mr. William Sahloff
-
Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Marquis’ Hermes V Kenlyn
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. William Sahloff
-
Breed: Whippet
- Name: GCHG Pinnacle Kentucky Bourbon
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Diana L Skibinski
- Entry: 21
- Class: Novice Junior
- Name: Morgan Ream
- Breed: Whippet
Best In Show: Nat’l Owner Handled Series
- Judge: Mr. David J. Kirkland
-
Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Safari’s Salome
Sporting Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 171
1st Place
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Summits Fireline Medal Of Honor
2nd Place
- Breed: Brittany
- Name: GCHS Sovereign’s Legendary Disciple JH
3rd Place
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCH Clussexx Trouble Never Takes A Holiday
4th Place
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Ivywood’s New Frontier
Hound Group
- Judge: Mr. D Scott Pfeil
- Entry: 73
1st Place
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Pinnacle Kentucky Bourbon
2nd Place
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Brazosski Ringo Starr At Rivendell
3rd Place
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHS Elgwood ‘N Highpoint’s Summit
4th Place
- Breed: Saluki
- Name: GCH Deiconsorti Always In The News
Working Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 190
1st Place
- Breed: Boxer
- Name: GCH Galaroc N Black dymond’s Gonna Get Real
2nd Place
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHS Onak’s Touch Of Gold
3rd Place
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP Milleniums Ain’t No Stopping Us RN CGCA TT
4th Place
- Breed: Great Dane
- Name: CH Divine Acres I’ve Arrived At Regent
Terrier Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 49
1st Place
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCHB Jadores Stanley Cup Toews At Raelyn
2nd Place
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCH Cairndale Argyle Swedish Fusion
3rd Place
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: Carai Octobre De Aiedkii’s
4th Place
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Gaelgorm Shades Of Darkness
Toy Group
- Judge: Mr. David J. Kirkland
- Entry: 104
1st Place
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHB New Years Somerset Single Barrel Batch
2nd Place
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS Empee’s Cyber Monday
3rd Place
- Breed: Papillon
- Name: GCH Wingssong This Could Be Love
4th Place
- Breed: Japanese Chin
- Name: CH Touche’s Something Wicked This Way Comes
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Diana L Skibinski
- Entry: 73
1st Place
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Le Petit Prince De La Bete
2nd Place
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Barberry Hillwood Hot Child In The City
3rd Place
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Dawin Steal My Heart
4th Place
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Penchant Phor Pete’s Sake At Kalein
Herding Group
- Judge: Mr. David J. Kirkland
- Entry: 136
1st Place
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Marquis’ Miata V Kenlyn
2nd Place
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHB Highcroft St. Germaine Wildfire
3rd Place
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH LK Michigan I’m Your’s
4th Place
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Limerick Sweet Baby James
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. D Scott Pfeil
- Entry: 8
- Breed: Biewer Terrier
- Name: Bright Bering
Share This Story, Choose Your Platform!