Cheyenne Kennel Club
Cheyenne, WY
2019-08-31
Posted by: Diana Wilson
Best In Show
- Judge: Ms. Jocelyne Gagne
-
Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHS Mirepoix’s Kate Spade
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Jocelyne Gagne
-
Breed: English Setter
- Name: GCH Country Squire Center Stage
Junior Showmanship
- Judge: Mr. William (Bill) P Shelton
- Entry: 21
- Class: Master
- Name: Lian Chase
- Breed: Belgian Malinois
Best In Show: Nat’l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Kathleen V. Carter
-
Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Kuhlbreeze Don’t Hate The Player Hate The Game
Sporting Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 116
1st Place
- Breed: English Setter
- Name: GCH Country Squire Center Stage
2nd Place
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHG Artic Sun’s Pursuing The Dream
3rd Place
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHG Hotchkiss Amberlove Back To Nature
4th Place
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: CH Rocksprings Royailes Meadow Sweet
Hound Group
- Judge: Mr. William (Bill) P Shelton
- Entry: 113
1st Place
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHS Mirepoix’s Kate Spade
2nd Place
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: CH J-Walk Devil In Disguise
3rd Place
- Breed: Ibizan Hound
- Name: GCH Harehill’s Mint Julep
4th Place
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Kuhlbreeze Don’t Hate The Player Hate The Game
Working Group
- Judge: Mr. William (Bill) P Shelton
- Entry: 150
1st Place
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: GCHG Calypso Flash Ranger’s Conundrum CGC
2nd Place
- Breed: Samoyed
- Name: GCHG Azteca’s Red October
3rd Place
- Breed: Mastiff
- Name: GCH Harvest Haze By Unanimous Decision
4th Place
- Breed: Akita
- Name: GCH Sapphire’s Affirmed At Solevita
Terrier Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 72
1st Place
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: GCHS Magor Galactic Agent
2nd Place
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHB Posey Canyon Classic Hijinx
3rd Place
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Snowy River’s Trail Rider
4th Place
- Breed: Rat Terrier
- Name: GCHG HDK K2’s Shockwave@Bellridge
Toy Group
- Judge: Mr. Michael A. Canalizo
- Entry: 55
1st Place
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCH Passport Sunkissed It’s A Yes From Me Bonchien
2nd Place
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Kean Shirmont Christian
3rd Place
- Breed: Shih Tzu
- Name: Desert’s Wandering Wind Dancer
4th Place
- Breed: Pomeranian
- Name: Accolade’s Not My Circus
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Michael A. Canalizo
- Entry: 119
1st Place
- Breed: Finnish Spitz
- Name: GCHB Ajuaq’s Windz Will Rockz U
2nd Place
- Breed: Chow Chow
- Name: CH Barbary’s Reigning Royalty
3rd Place
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHS Jotoichi Condition Red
4th Place
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Veritas Forget About Today Until Tomorrow
Herding Group
- Judge: Mr. William (Bill) P. Shelton
- Entry: 104
1st Place
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: Bugaboo’s Eye Candy
2nd Place
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHP Abington’s Way Out West
3rd Place
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Triad Highly Huggable
4th Place
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCH RDiamond Bar Ice Blue
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. William (Bill) P. Shelton
- Entry: 9
- Breed: Biewer Terrier
- Name: Bright Bering
Share This Story, Choose Your Platform!