Rolla Missouri Kennel Club
Gray Summit, MO
2019-09-20
Posted by: Gina Wieser
Best In Show
- Judge: Rodney E. Herner
-
Breed: Saluki
- Name: GCHG Aurora’s Rhythm of My Heart
Reserve Best In Show
- Judge: Rodney E. Herner
-
Breed: Japanese Chin
- Name: CH Touche’s Espionage
Junior Showmanship
- Judge: Anne Bolus
- Entry: 16
- Class: Master
- Name: Jacob Waters
- Breed: Lhasa Apso
Best In Show: Nat’l Owner Handled Series
- Judge: Anne Bolus
-
Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: GCHS Skywatcher’s Busy Bein’ Fabulous DJ JH
Sporting Group
- Judge: Harry H. Schulman
- Entry: 157
1st Place
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: GCHS Skywatcher’s Busy Bein’ Fabulous DJ JH
2nd Place
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHG Whiskeytown Captain Morgan Cranberry Kiss JH
3rd Place
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
4th Place
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: Silhouette Cuttingedge Get On Your Feet
Hound Group
- Judge: Anne Bolus
- Entry: 56
1st Place
- Breed: Saluki
- Name: GCHG Aurora’s Rhythm of My Heart
2nd Place
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHG Leoralee’s Let’s Boogie With Barstool MW
3rd Place
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Quest Straight From The Heart Of Celtic Lore
4th Place
- Breed: Beagle (over 13″)
- Name: Deluxe Return On Investment
Working Group
- Judge: David Bolus
- Entry: 195
1st Place
- Breed: Great Dane
- Name: GCHB Divine Acres I’ve Arrived At Regent
2nd Place
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCH Cerberus Alexi Luther CGC
3rd Place
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHS Tollhaus You Decorated My Life RN
4th Place
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP Eastwinds Float Like A Butterfly Sting Like A Bee CGCA
Terrier Group
- Judge: Anne Bolus
- Entry: 75
1st Place
- Breed: Airedale Terrier
- Name: CH Tric’s Gone With The Win Of Singing Hills
2nd Place
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCH Abberann Black Velvet Band By Galore
3rd Place
- Breed: Welsh Terrier
- Name: CH Hiwater Steuer’s Eye Of The Storm
4th Place
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCH Barnstable Pitch Perfect
Toy Group
- Judge: Cindy Vogels
- Entry: 186
1st Place
- Breed: Japanese Chin
- Name: CH Touche’s Espionage
2nd Place
- Breed: Pekingese
- Name: GCHB Sunrise Dragon Nikola
3rd Place
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Tudorose Rhythm N Blues
4th Place
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG New Years Somerset Single Barrel Batch
Non-Sporting Group
- Judge: Dr. Roger Pritchard
- Entry: 128
1st Place
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCH Honovi Manamihime Go Akakiyosou
2nd Place
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHB Dreamland’s Game Changer
3rd Place
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Edencrest Equity
4th Place
- Breed: Bulldog
- Name: Li’l Boy’s Proof In The Puddin
Herding Group
- Judge: David Bolus
- Entry: 120
1st Place
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHS Cornus One In A Row RN CGC TKN SEN
2nd Place
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: Stonebrook’s Silver Shadow
3rd Place
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCH Legacy’s Homespun Aces N Ale
4th Place
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Halo Cyan’s Leader of 300
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Dr. Roger Pritchard
- Entry: 2
- Breed: Russian Toy
- Name: Classica Stilya Chanel
Share This Story, Choose Your Platform!