Valparaiso Kennel Club
Valparaiso, IN
2019-10-26
Posted by: Lynn Meyer
Best In Show
- Judge: Mrs. Anne Marie Taylor
-
Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH Sidekick’s Ice Queen
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Anne Marie Taylor
-
Breed: Maltese
- Name: GCHS Seabreeze That One Particular Harbor
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Anne Marie Taylor
- Entry: 10
- Class: Open Senior
- Name: Alaina C. House
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat’l Owner Handled Series
- Judge: Dr. Edna K. Martin
-
Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHB LK Michigan I’m Your’s
Sporting Group
- Judge: Mr. Del Richards
- Entry: 86
1st Place
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Yorick’s Heartbreaker
2nd Place
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Grateful To Be A Deadhead in The Heartland
3rd Place
- Breed: Vizsla
- Name: GCHS Cruiser’s Got The Moves Like Jagger CGC
4th Place
- Breed: Irish Red and White Setter
- Name: GCHS Laurel Oak Santana Heart Of Red Rocks CGC JH
Hound Group
- Judge: Mr. Del Richards
- Entry: 65
1st Place
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH Sidekick’s Ice Queen At R-N-B
2nd Place
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHG Hunderbar Hundeleben Druid’s Fluid SL
3rd Place
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: America’s John Henry
4th Place
- Breed: Borzoi
- Name: CH Enchante Polar Express
Working Group
- Judge: Mr. Del Richards
- Entry: 108
1st Place
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHP Elba’s Aristo Presto CGCA RN BN
2nd Place
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHG Onak’s Touch Of Gold
3rd Place
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Cypress Bay’s Deal Me In At Darbydale
4th Place
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Faithdriven’s Ride Like The Wind CGCA CGCU TKI TDI
Terrier Group
- Judge: Dr. Edna K. Martin
- Entry: 37
1st Place
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: Well-Red Clifftops Empress
2nd Place
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHB Plk’s Going For The Gold
3rd Place
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Halo’s Perfect Pitch
4th Place
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: Hampton Ct Broxden Dropthe Mic
Toy Group
- Judge: Mrs. Donelle Richards
- Entry: 100
1st Place
- Breed: Maltese
- Name: GCHS Seabreeze That One Particular Harbor
2nd Place
- Breed: Pug
- Name: Casa Blanca’s Manic Monday
3rd Place
- Breed: Japanese Chin
- Name: CH Touche’s Something Wicked This Way Comes
4th Place
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Brylee’s Endless Love
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Ken Roux
- Entry: 39
1st Place
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Qazara Eternal Reign
2nd Place
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Brushfire’s Sweetest Dream
3rd Place
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCHS Gadabout Willful N’ Wanton
4th Place
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Whitecap Journey To Bay Colony
Herding Group
- Judge: Mr. Del Richards
- Entry: 74
1st Place
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: CH Reata’s Lambluv Times Square
2nd Place
- Breed: Briard
- Name: GCH Colberry League Of His Own
3rd Place
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG X’Sells Kiss-N-Tell
4th Place
- Breed: Bearded Collie
- Name: Travistarz Graced By Sweet Surrender
Best in Miscellaneous Class
Share This Story, Choose Your Platform!