Oklahoma City Kennel Club, Inc.
Oklahoma City, OK
2020-10-31
Posted by: Sue Vroom
Best In Show
- Judge: Ms. Pamela S. Lambie
-
Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Pamela S. Lambie
-
Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnabon’s Bedrock Bombshell
Junior Showmanship
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 32
- Class: Open Senior
- Name: Ariella Harris
- Breed: Doberman Pinscher
Best In Show: Nat’l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
-
Breed: French Bulldog
- Name: Empire N Bandog’s I’m With Posh
Sporting Group
- Judge: Mr. Walter J. Sommerfelt
- Entry: 282
1st Place
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHG Foley’s Frat Party CGC
2nd Place
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHG Saranac Tipsy Laird
3rd Place
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Blueprint’s Sweetgold Country Girl
4th Place
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Ehrenvogel Guns Blazing
Hound Group
- Judge: Mrs. Linda Hurlebaus
- Entry: 216
1st Place
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
2nd Place
- Breed: Saluki
- Name: GCHG Aurora’s Rhythm of My Heart
3rd Place
- Breed: Greyhound
- Name: GCH Grandcru Le Pin II
4th Place
- Breed: Afghan Hound
- Name: CH Sunlit’s King Of Queens
Working Group
- Judge: Mrs. Victoria Seiler-Cushman
- Entry: 437
1st Place
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnabon’s Bedrock Bombshell
2nd Place
- Breed: Samoyed
- Name: GCHS Vanderbilt ‘N Printemp’s Lucky Strike
3rd Place
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Lagniappe’s From The Mountains To The Bayou
4th Place
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Wendorf’s One ‘Der Boy V Ruler
Terrier Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 177
1st Place
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCHS Doubloon’s Extreme Gamer
2nd Place
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Ellenside Red Ike At Eskwyre
3rd Place
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHS Carmel Sky High Wish Upon A Star
4th Place
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHB Bravo It’s An Industry Term
Toy Group
- Judge: Mrs. Molly Martin
- Entry: 269
1st Place
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHG Karals Won’t Apologize
2nd Place
- Breed: Papillon
- Name: CH Annabelle Beautiful
3rd Place
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHS Tamarin Tattoo
4th Place
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHG Kean Shirmont Christian
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Angela Pickett
- Entry: 299
1st Place
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Dawin Steal My Heart
2nd Place
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Exact Classic Tulsa
3rd Place
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHG Majesty Legaxy Asia’s Crown Jewel
4th Place
- Breed: Boston Terrier
- Name: CH Sabe’s The Sky’s The Limit
Herding Group
- Judge: Mr. Walter Sommerfelt
- Entry: 254
1st Place
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHB Scott’s Lady Liberty
2nd Place
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHB G & W Avalons Ace’s Guardian Of Hugo CGC
3rd Place
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCH Dojo’s You Shook Me All Night
4th Place
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCH Oceano’s Kharma… You Get What You Give IR
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Karen J. Hynek
- Entry: 6
- Breed: Biewer Terrier
- Name: Luxury Gem
Share This Story, Choose Your Platform!