Dan Emmett Kennel Club
Marion, OH
2021-04-24
Posted by: Mike Szabo
Best In Show
- Judge: Mr. Darryl Vice
-
Breed: Greyhound
- Name: CH Sky Hi Hunt Song Of Fire And Ice
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Darryl Vice
-
Breed: Bichon Frise
- Name: GCHS Encores Once Upon A Dream
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
- Entry: 27
- Class: Novice Intermediate
- Name: Jacob Waters
- Breed: Miniature Pinscher
Best In Show: Nat’l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Robert E. Hutton
-
Breed: Saint Bernard
- Name: CH Slaton’s Kid Rock
Sporting Group
- Judge: Ms. Joyce A. Vanek
- Entry: 233
1st Place
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Cerise Bonanza
2nd Place
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHS Prism’s All About That Rock, No Pebble
3rd Place
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCHB Maritime Job Is Done Walk Away
4th Place
- Breed: Spinone Italiano
- Name: GCHB KaLas Fly Me To The Moon
Hound Group
- Judge: Mr. Terry Stacy
- Entry: 205
1st Place
- Breed: Greyhound
- Name: CH Sky Hi Hunt Song Of Fire And Ice
2nd Place
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Daybreak’s Country Kisses W
3rd Place
- Breed: Otterhound
- Name: GCH Aberdeen’s XLNT Adventure
4th Place
- Breed: Beagle (over 13″)
- Name: Gwencalon’s Singer Of Irish Ballads
Working Group
- Judge: Ms. Joyce A. Vanek
- Entry: 316
1st Place
- Breed: Samoyed
- Name: GCHG Vanderbilt ‘N Printemp’s Lucky Strike
2nd Place
- Breed: Leonberger
- Name: GCHG Bludrift’s Escapades With Ethan CGC
3rd Place
- Breed: Saint Bernard
- Name: CH Slaton’s Kid Rock
4th Place
- Breed: Dogo Argentino
- Name: Bragado De El Remate
Terrier Group
- Judge: Mr. Terry Stacy
- Entry: 120
1st Place
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: CH Hampton Ct Broxden Dropthe Mic
2nd Place
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: CH Juslyn Choptank Dream On Tenterra
3rd Place
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHS Samabel Silver Bullet
4th Place
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Blaesing’s Catching Fire To The Wind
Toy Group
- Judge: Mr. Ken J. Murray
- Entry: 155
1st Place
- Breed: Italian Greyhound
- Name: CH Integra Maja Beach Please!
2nd Place
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHB Olive’s Grove Lord Fitzroy
3rd Place
- Breed: Maltese
- Name: Timeless Stars Are The Limit Edition
4th Place
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Empee’s Cyber Monday
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
- Entry: 141
1st Place
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHS Encores Once Upon A Dream
2nd Place
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Kj’s Like A Boss ATT
3rd Place
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHB Brighton Benchmark
4th Place
- Breed: Boston Terrier
- Name: CH Tara & Denali’s Double Edged Sword
Herding Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 160
1st Place
- Breed: Australian Shepherd
- Name: Aussiepride Lucy Liu
2nd Place
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: GCH Enchantingpon Charming Belle And The Beast CGC
3rd Place
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHB Coventry Music Of The Night
4th Place
- Breed: Briard
- Name: GCH Tambrie’s Potion Number Nine
Best in Miscellaneous Class
Share This Story, Choose Your Platform!