Yakima Valley Kennel Club, Inc.
Yakima, WA
2021-04-30
Posted by: Diana Wilson
Best In Show
- Judge: Mr. John P. Wade
-
Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHS Crivitz Humphrey Bogart Von Diable
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. John P. Wade
-
Breed: Dalmatian
- Name: GCHB Tramac Absolutely Positively
Best In Show: Nat’l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Robert E. Hutton
-
Breed: Dalmatian
- Name: GCHB Tramac Absolutely Positively
Sporting Group
- Judge: Mrs. Judith A. Brown
- Entry: 138
1st Place
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHP Mi Jean’s You Mad Bro?
2nd Place
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: GCHB My-Ida-Ho Remarkable
3rd Place
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Pursuit’s Trek To The Triple Crown
4th Place
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: GCH Tephra Edge Of Winter
Hound Group
- Judge: Mrs. Judith A. Brown
- Entry: 84
1st Place
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: CH Lyonnese Iron Legacy
2nd Place
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: CH Windbourne Remy Martin
3rd Place
- Breed: American English Coonhound
- Name: GCH Jep Boone Is Breaking Bad
4th Place
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHB Vin-Melca’s Vanguard
Working Group
- Judge: Mr. Robert E. Hutton
- Entry: 109
1st Place
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHS Crivitz Humphrey Bogart Von Diable
2nd Place
- Breed: Samoyed
- Name: GCHB Polar Mist X’s and O’s FDC BCAT
3rd Place
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHS Kumata’s Elevate Your Game
4th Place
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Protocol’s I Came I Saw I Sparkled CA
Terrier Group
- Judge: Mr. Robert E. Hutton
- Entry: 69
1st Place
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: Arbroath’s Sagacity
2nd Place
- Breed: Rat Terrier
- Name: GCHS Indigo Igo Legacys Next Phase Shake Ur Money Maker
3rd Place
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHB Mazeppa Hartwood RATN
4th Place
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHG Glenmars American Classic At Classy Staffys
Toy Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 144
1st Place
- Breed: Brussels Griffon
- Name: Wishing Well Bobcat’s Peace, Love & Pixie Dust
2nd Place
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHG Touche’s Espionage
3rd Place
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHB Majesty’s Cleared For Take Off
4th Place
- Breed: Pomeranian
- Name: Paradise House I Believe I Can Fly
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Robert E. Hutton
- Entry: 89
1st Place
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHB Tramac Absolutely Positively
2nd Place
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Shamrock-Cedarhills It’s Got To Be Guinness
3rd Place
- Breed: French Bulldog
- Name: Rockydell Homewood Spy Games
4th Place
- Breed: Lhasa Apso
- Name: CH Suntory Senge
Herding Group
- Judge: Mrs. Judith A. Brown
- Entry: 141
1st Place
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHG Calm Du Shar On A Silver Platter DaJeen
2nd Place
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: CH Cloudpointe Ringside Gossip
3rd Place
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHS Chandreas Tiffany Blue BN RA BCAT CGCA CGCU TKI
4th Place
- Breed: Beauceron
- Name: GCHS Lord Lekor Du Chateau Rocher
Best in Miscellaneous Class
Share This Story, Choose Your Platform!