Mount Bachelor Kennel Club
Redmond, OR
2021-07-02
Posted by: Greg McCarthy
Best In Show
- Judge: Lee Whittier
-
Breed: Keeshond
- Name: GCH Summerwind Frequent Flyer
Reserve Best In Show
- Judge: Lee Whittier
-
Breed: Bullmastiff
- Name: GCHS Showgirl’s For Those About To Rock!
Junior Showmanship
- Judge: Johnny R. Shoemaker
- Entry: 18
- Class: Open Senior
- Name: Laura Bussard
- Breed: Rhodesian Ridgeback
Best In Show: Nat’l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Patricia Robertson
-
Breed: Cairn Terrier
- Name: GCH Bonefy’s Ruby Tuesday
Sporting Group
- Judge: Carolyn A Herbel
- Entry: 134
1st Place
- Breed: Pointer
- Name: GCHB Solivia’s Whatever Thy Soul Lusteth After
2nd Place
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Riverside’s North Bay Chasing Maverick JH
3rd Place
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH 24KT Seasons A Star Is Born
4th Place
- Breed: Brittany
- Name: GCH Wild Mtn Fauz Paw JH
Hound Group
- Judge: Dr Steve Keating
- Entry: 68
1st Place
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHB J-Walk’s V Woldorf’s Unforgetable Fire
2nd Place
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHS Whirlaway’s Diablo’s Bare Knuckle Brawler
3rd Place
- Breed: Greyhound
- Name: CH Lochinvar Looks The Part SC BCAT
4th Place
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHS Rivercity Man Of Steel
Working Group
- Judge: Carolyn A Herbel
- Entry: 111
1st Place
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHB Isengard Un Poco Loco V. Medieval
2nd Place
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: Quicksilvers Green Solar Flare
3rd Place
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHS Happyheart Bear Marvelous Marvel
4th Place
- Breed: Samoyed
- Name: Polar Mist’s Hoping To Get Lucky
Terrier Group
- Judge: Dr Steve Keating
- Entry: 76
1st Place
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHG Lindi’s Heavenly Scottish Delight
2nd Place
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCH Kwic Bonirose Go Uptown
3rd Place
- Breed: Russell Terrier
- Name: D.B.F. Card Trick
4th Place
- Breed: Rat Terrier
- Name: GCHS Indigo Igo Legacys Next Phase Shake Ur Money Maker
Toy Group
- Judge: Lesley E. Hiltz
- Entry: 99
1st Place
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Pomsadmirers Premium Jaguar Edition
2nd Place
- Breed: Pug
- Name: GCHB Chelsea’s Fantasy Struck It Ritz
3rd Place
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHB Mayfield Academy Award
4th Place
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCH Pinnacle Chatterbox At Sundowner TKN
Non-Sporting Group
- Judge: Johnny R. Shoemaker
- Entry: 69
1st Place
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Summerwind Frequent Flyer
2nd Place
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHB Highwood’s Lightning Before The Thunder
3rd Place
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHB Jogoso’s Wild West At Pendragon
4th Place
- Breed: Finnish Spitz
- Name: GCHG Dv9K9’s Talvi Lahja
Herding Group
- Judge: Mr. Robert Robinson
- Entry: 135
1st Place
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG Allymoon Curtain Call To Gladwyn
2nd Place
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCH Cloudpointe Ringside Gossip
3rd Place
- Breed: Pumi
- Name: GCHS Abiqua Opal CA BCAT SWN
4th Place
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Gaitway’s All-Ways in Style
Best in Miscellaneous Class
Share This Story, Choose Your Platform!