Monroe Kennel Club
Monroe, MI
2022-10-02
Posted by: Diana Wilson
Best In Show
- Judge: Mr. Timothy Catterson
-
Breed: Great Dane
- Name: GCHP Vztop Hillside Just Another Southern Gentleman
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Timothy Catterson
-
Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHP Lbk’s Rebel And Proud Party Crasher
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Richard V. Miller
- Entry: 19
- Class: Open Senior
- Name: Luke Waters
- Breed: Wire Fox Terrier
Best In Show: Nat’l Owner Handled Series
- Judge: Mrs Patricia Taylor
-
Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH I’m Special Ser Brienne Of Chusan
Sporting Group
- Judge: Mr Eugene Blake
- Entry: 233
1st Place
- Breed: Field Spaniel
- Name: CH Bruce’s Living The Life @ Upland
2nd Place
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHG Lunn’s Zippity Doo Dah
3rd Place
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHS Halestorm-Suma This Is Unbelievable FDC BCAT CGC TKN ATT
4th Place
- Breed: Vizsla
- Name: GCHG Zenith’s Suspense Is My Game JH
Hound Group
- Judge: Ms. Sharol Candace Way
- Entry: 163
1st Place
- Breed: Beagle (over 13″)
- Name: GCH Gwencalon Isle Of Skye
2nd Place
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: CH Hundelben Keeper Of The Flame SL
3rd Place
- Breed: Otterhound
- Name: CH Aberdeen’s XLNT Adventure
4th Place
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHS DC Tifari’s Just A Little Spark CD SC RN CGC ATT TKN
Working Group
- Judge: Mr. Cledith M. Wakefield
- Entry: 261
1st Place
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Vztop Hillside Just Another Southern Gentleman
2nd Place
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHS Vida’s Whale Of A Time
3rd Place
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Kelview’s Thunder In The Nite V. Terrylane
4th Place
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP Southport Ares God Of War
Terrier Group
- Judge: Ms. Christine Erickson
- Entry: 204
1st Place
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHP Lbk’s Rebel And Proud Party Crasher
2nd Place
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Round Town Samson Of Maryscot
3rd Place
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHB Teagan O’Doul Of Silverthorn
4th Place
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCH Minuteman Boardwalk
Toy Group
- Judge: Mr. Eugene Blake
- Entry: 126
1st Place
- Breed: Silky Terrier
- Name: GCH Tessier Wyntuk Red-E To Reign
2nd Place
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Marisol Pocketful Of Rainbows
3rd Place
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHS Sleepyhollow Meet Ibi
4th Place
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: Heaven Hi’s Upgrade At Sambria
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Patricia Taylor
- Entry: 119
1st Place
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Brighton Benchmark
2nd Place
- Breed: Boston Terrier
- Name: CH Davane-Trader Higher Ground
3rd Place
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Monumental’s Kissin” The Blarney
4th Place
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCH Fuku Of Korean Golden TM
Herding Group
- Judge: Mrs. Ann F. Yuhasz
- Entry: 130
1st Place
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Quiche’s Shadow Hunter
2nd Place
- Breed: Briard
- Name: GCHB Celebra’s Never Bam Bam At Bear Manor
3rd Place
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Northbay Xcell Laugh out Loud
4th Place
- Breed: Canaan Dog
- Name: CH Jaykay Fearless Defender At Bandersnatch Rosendogs
Best in Miscellaneous Class
Share This Story, Choose Your Platform!