Chaparral Kennel Club, Inc.
Las Cruces, NM
2022-10-27
Posted by: Diana Wilson
Best In Show
- Judge: Ms. Gloria Kerr
-
Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHB Dawn Heir’s Walk’n on By
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Gloria Kerr
-
Breed: Chinese Crested
- Name: GCHG Speechless In Your Face
Best In Show: Nat’l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Bill Lee
-
Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCHB Cultiva Cruisin For A Bruisin Pineapple Express
Sporting Group
- Judge: Mrs. Patricia E. Robinson
- Entry: 34
1st Place
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Ba Atila BTO 2016 Do Balaco Braco
2nd Place
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHS Sandia’s Polar Bear
3rd Place
- Breed: Golden Retriever
- Name: Sonoqui’s Happiness Is The Beach CGC TKN
4th Place
- Breed: Pointer
- Name: GCH Stocksfell Stella
Hound Group
- Judge: Mrs. Narelle G. Hammond
- Entry: 53
1st Place
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHP Aziza’s High Roller By Presidio FDC
2nd Place
- Breed: Otterhound
- Name: GCHS Dekenchar’s Howlaway’s Leader Of The Pack
3rd Place
- Breed: Borzoi
- Name: CH Sonoma’s Heart Of Gold
4th Place
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: FC Dharmadachs SP Shasta Daylight SW
Working Group
- Judge: Mr. Cesar Liriano
- Entry: 38
1st Place
- Breed: Tibetan Mastiff
- Name: GCHG Drakyi Dreamland Big Red Dog
2nd Place
- Breed: Akita
- Name: GCH Heart And Souls Here Is Looking At You Kid
3rd Place
- Breed: Great Dane
- Name: GCHS Nobledane The Ritz Carlton Way
4th Place
- Breed: Samoyed
- Name: GCHB Polar Mist Shining Star At Aladdin
Terrier Group
- Judge: Mr. Cesar Liriano
- Entry: 6
1st Place
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Lighthouse I Put A Spell On You
2nd Place
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: Raven Claw Fox Briar
3rd Place
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Rhapsody’s Mule Creeks I’ll Fly Away
4th Place
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCH Lion-L Imperial Sovereign Pullman Car-Kings Court
Toy Group
- Judge: Ms Gloria Kerr
- Entry: 56
1st Place
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHG Speechless In Your Face
2nd Place
- Breed: Pug
- Name: GCH Broughcastl Fantasia Fashion Flair
3rd Place
- Breed: Toy Poodle
- Name: Custom’s Black Pearl @ Lemon Tea
4th Place
- Breed: Brussels Griffon
- Name: CH Gruffel’s Rockin Cup-ie Doll RR
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Bill Lee
- Entry: 54
1st Place
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Cross Creek’s Qazara Sweet Violet At Ruff
2nd Place
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Jaron’s Monogram Lucky’s Star
3rd Place
- Breed: Finnish Spitz
- Name: GCHG Badgerden’s Big Bark Theory
4th Place
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Hallmark Gloryb White Diamonds By Lemerle
Herding Group
- Judge: Mr. Cesar Liriano
- Entry: 90
1st Place
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHB Dawn Heir’s Walk’n on By
2nd Place
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Riatas All Rise By Briarbrook
3rd Place
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Whimzy Eight Days A Week
4th Place
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Larklain Blazers Catch A Falling Star
Best in Miscellaneous Class
Share This Story, Choose Your Platform!