Gig Harbor Kennel Club
Puyallup, WA
2023-01-14
Posted by: Greg McCarthy
Best In Show
- Judge: Dr. Carmen L Battaglia
-
Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHS Ace’s Chain Reaction HXAS HXAD HXBD
Reserve Best In Show
- Judge: Dr. Carmen L Battaglia
-
Breed: Afghan Hound
- Name: GCHP Sunlit’s King Of Queens
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Gary Stiles
- Entry: 53
- Class: Open Senior
- Name: Lila Holberg
- Breed: Pointer
Best In Show: Nat’l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Faye Strauss
-
Breed: Miniature Poodle
- Name: Mrang Belcourt Journey To Midori
Sporting Group
- Judge: Elaine Lessig
- Entry: 356
1st Place
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHB Boardwalk Here Comes the Sun TKI ATT VSWB
2nd Place
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHB Hyspire Ghoststone A Tough Nut To Crack
3rd Place
- Breed: Brittany
- Name: CH Fyrebyrd N Alchemy
4th Place
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHS Artic Sun’s Whispering Words At Moonlight
Hound Group
- Judge: Ms Christine Erickson
- Entry: 228
1st Place
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHP Sunlit’s King Of Queens
2nd Place
- Breed: Borzoi
- Name: GCHG Morozova Rey’s Summerlane Wind Rider
3rd Place
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCHS Windbourne Remy Martin
4th Place
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Camelot’s Godfather
Working Group
- Judge: Mrs. Faye Strauss
- Entry: 380
1st Place
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHG Lavender Hills Sin City RN
2nd Place
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHG Topaz Wildfire For Umunhum THDN TKN
3rd Place
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHG Chancellors “Radioactive” Thanos V Barste CGC
4th Place
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Starlaine Standing Ovation
Terrier Group
- Judge: Lianne Rowles
- Entry: 205
1st Place
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Random Rumblebee
2nd Place
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH McVan’s Star Lord
3rd Place
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHB Emerald Isle’s Tipperary
4th Place
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHS Aimhi Head Dover Heals
Toy Group
- Judge: Mr. Shawn James Nichols
- Entry: 199
1st Place
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Wynmark’s Les Bijouxs Rock’n Rolz at Reverie
2nd Place
- Breed: Pug
- Name: GCH Flash of Joy Seattle TKN
3rd Place
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHS Ellemich Secretariat
4th Place
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHB Toykeeper’s Samurai-X
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Randy E Garren
- Entry: 224
1st Place
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Legend’s Follow The Dream
2nd Place
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG Fabelhaft Robobull Ferragamo
3rd Place
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Lakeridge Challenger
4th Place
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG Spotlite & Dblshot’s Premier Edition CGC TKN
Herding Group
- Judge: John S A S Rowles
- Entry: 315
1st Place
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHS Ace’s Pure Panache HXAS FDC CA SCN DD RAN CCA TKI
2nd Place
- Breed: Puli
- Name: GCHB Vadrozsa Stonybeck Meet Joe Black CGCU TKI
3rd Place
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHB Shaggy Stars The Thunder Rolls
4th Place
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCHG Cloudpointe Ringside Gossip
Best in Miscellaneous Class
Share This Story, Choose Your Platform!