Fox River Valley Kennel Club, Inc.
Belvidere, IL
2023-07-07
Posted by: Lynn Meyer
Best In Show
- Judge: Mr. Brian Meyer
-
Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHG Alta Oceans Symphony Of The Seas
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Brian Meyer
-
Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHG Spicerack’s Shotgun Rider CGCA TKN
Junior Showmanship
- Judge: Mr. David Osborn
- Entry: 12
- Class: Novice Senior
- Name: Luisa Kiara Horeb
- Breed: Toy Manchester Terrier
Best In Show: Nat’l Owner Handled Series
- Judge: Miss Ellen E Vanden Avond
-
Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Copeland’s A Sashay To Remember
Sporting Group
- Judge: Mrs. Nancy Liebes
- Entry: 120
1st Place
- Breed: Bracco Italiano
- Name: GCHB Lepshi Valente Harus CM 5 JH
2nd Place
- Breed: English Setter
- Name: GCHB Wingfield ‘N Chebaco Link To Bridgewood
3rd Place
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: GCHS Sun Devil Last Of the Mojitos
4th Place
- Breed: Pointer
- Name: GCHG Daykeyne I Have A Secret
Hound Group
- Judge: Dr. Edna K. Martin
- Entry: 39
1st Place
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: CH Jarbsy’s Side Hustle
2nd Place
- Breed: Basenji
- Name: CH Oster Itapuca
3rd Place
- Breed: Otterhound
- Name: GCH Kiowa Creeks Shes A Poor Mans Rich Girl
4th Place
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHS Lussy Grand Grades CGC FDC
Working Group
- Judge: Mr. Jon Cole
- Entry: 141
1st Place
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHG Spicerack’s Shotgun Rider CGCA
2nd Place
- Breed: Kuvasz
- Name: GCHB Emek Hayarden Cudar
3rd Place
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHG Highlander’s Game Set Match At Fanta C BCAT CA
4th Place
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Rok’N Kiss Me Deadly
Terrier Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 39
1st Place
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH First Class Delta Of The Raptor Squad
2nd Place
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHB Lotus’ If I Ruled The World
3rd Place
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHB Temora Reason Gone Mad
4th Place
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Connell’s Corky Lorcan
Toy Group
- Judge: Mrs. Nancy Liebes
- Entry: 84
1st Place
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHB Sheeba Ladies Man
2nd Place
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: Clussexx N Sunkaska Reign Of Excalibur
3rd Place
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Wingssong This Could Be Love
4th Place
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCH Spotted Oak’s Made in America
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 66
1st Place
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHS Sang Real’s Fortune Favors The Brave
2nd Place
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Huffish Dawin I’m Blizz
3rd Place
- Breed: Keeshond
- Name: CH Kj’s Lucille
4th Place
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Glennmar’s Sweet Talkin Guy RI CGC
Herding Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 94
1st Place
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHG Alta Oceans Symphony Of The Seas
2nd Place
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Corimist Destiny Awaits
3rd Place
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHB Kell Guess Who
4th Place
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Kenlyn Marquis’ Here Comes The Rain Again V R.O.
Best in Miscellaneous Class
Share This Story, Choose Your Platform!