Mattoon Kennel Club, Inc.
Springfield, IL
2023-10-20
Posted by: Lynn Meyer
Best In Show
- Judge: Ms. Marcie S. Dobkin
-
Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHG Goodspice Efbe Money Stache
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Marcie S. Dobkin
-
Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Telltale Bohemian Rhapsody
Junior Showmanship
- Judge: Rebecca Haberbush
- Entry: 2
- Class: Open Intermediate
- Name: Evan Catterson
- Breed: Smooth Fox Terrier
Best In Show: Nat’l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Ken J. Murray
-
Breed: American Foxhound
- Name: GCH Winquest’s I Need An Alibi CA TKN
Sporting Group
- Judge: Ms. Elizabeth “Beth” Sweigart
- Entry: 98
1st Place
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Telltale Bohemian Rhapsody
2nd Place
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHS Ramblin Red Slamdunk Buckpasser CGCA MH TKI DN
3rd Place
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHS Pheasant Oaks Countdown To A Kiss CGC TKN
4th Place
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Goodfield Forever Red Neck Woman
Hound Group
- Judge: Mrs. Angela Pickett
- Entry: 30
1st Place
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH Sidekick’s Secret Weapon
2nd Place
- Breed: Beagle (over 13″)
- Name: GCH Desperado’s Rasin’ A Ruckus
3rd Place
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Winquest’s I Need An Alibi CA TKN
4th Place
- Breed: Whippet
- Name: GCH Tripletime Shojin Whats Luck Got To Do With It
Working Group
- Judge: Mr. Ken J. Murray
- Entry: 0
1st Place
- Breed: Cane Corso
- Name: GCHP Adibeir Red Carpet Affair CGC
2nd Place
- Breed: Boxer
- Name: GCH Molyn’s Jug Full Of Gin At DB’s
3rd Place
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHS Seabrook’s Good Will Ambassador
4th Place
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Crosswind’s Every Mile A Memory
Terrier Group
- Judge: Ms. Elizabeth “Beth” Sweigart
- Entry: 30
1st Place
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHG Goodspice Efbe Money Stache
2nd Place
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: CH Wayne De Testaferro
3rd Place
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHG Meadowlake Whistle Blower
4th Place
- Breed: White Bull Terrier
- Name: GCHB Rasels Bull AC DC BCAT
Toy Group
- Judge: Mrs. Carolyn Taylor
- Entry: 53
1st Place
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG Wishing Well & Bobcat’s Peace Love & Pixie Dust
2nd Place
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Tauro Burgundia
3rd Place
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH KBPride Little River’s Heart Cry
4th Place
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHS Redwood Regal’s Pennies From Heaven
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Carolyn Taylor
- Entry: 72
1st Place
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Lakeridge Secret Persuasion
2nd Place
- Breed: Coton de Tulear
- Name: CH Mi-Toi’s Sir Elton By Kanto Cotons
3rd Place
- Breed: Keeshond
- Name: CH Windrift’s Dirty Hairy
4th Place
- Breed: Boston Terrier
- Name: CH C.C. N Sassi Paws I Beg Your Parsley
Herding Group
- Judge: Mr. Allen L. Odom
- Entry: 56
1st Place
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Promise’s Phoenix Rising
2nd Place
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHG Alta Oceans Symphony Of The Seas
3rd Place
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Dury Voe Festiva Flying First Class
4th Place
- Breed: Bergamasco
- Name: GCH Loriana Di Valle Scriva
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Angela Pickett
- Entry: 2
- Breed: Danish-Swedish Farmdog
- Name: Double G’s Mouse’s Stuart Little
Share This Story, Choose Your Platform!