Battle Creek Kennel Club, Inc.
Kalamazoo, MI
2023-11-09
Posted by: Lynn Meyer
Best In Show
- Judge: Mr. Robert J. Whitney
-
Breed: Shih Tzu
- Name: CH Hallmark Jolei Out Of This World
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Robert J. Whitney
-
Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHS Telltale Bohemian Rhapsody
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Robert J. Shreve
- Entry: 15
- Class: Open Senior
- Name: Riley Dean
- Breed: Doberman Pinscher
Best In Show: Nat’l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Robert J. Shreve
-
Breed: Brussels Griffon
- Name: CH Karmas Huntwood Ring Of Fire
Sporting Group
- Judge: Mr. Larry C. Abbott
- Entry: 95
1st Place
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHS Telltale Bohemian Rhapsody
2nd Place
- Breed: Pointer
- Name: GCHS Aspyre Cat Got Ur Tongue
3rd Place
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Rejoices To The Point
4th Place
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Zenithtopwinn Keeping The Dream Alive Hajisilvriea
Hound Group
- Judge: Mrs. Vicki L. Abbott
- Entry: 77
1st Place
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHS Willowood-Sandale No Food After Midnight V Mavro
2nd Place
- Breed: Sloughi
- Name: GCH Itri Ocerico BCAT
3rd Place
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH Sidekick’s Secret Weapon
4th Place
- Breed: Beagle (over 13″)
- Name: GCHB Milroc Windstar Traveling Man South
Working Group
- Judge: Mr. Robert J. Shreve
- Entry: 153
1st Place
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Saltydawg The Court Jester BCAT CGC TKN
2nd Place
- Breed: Samoyed
- Name: GCHG Nordic’s Hobby Horse Puttin On Airs BCAT
3rd Place
- Breed: Akita
- Name: GCHS Murray Arce’s
4th Place
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHG Spicerack’s Shotgun Rider CGCA
Terrier Group
- Judge: Mrs. Vicki L. Abbott
- Entry: 55
1st Place
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Breezy’s Sky Pilot
2nd Place
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: Highland Downs Kingsman
3rd Place
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHB Lotus’ If I Ruled The World
4th Place
- Breed: Scottish Terrier
- Name: CH HiQ’s Out Of Left Field
Toy Group
- Judge: Mrs. Elaine L. Whitney
- Entry: 151
1st Place
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Hallmark Jolei Out Of This World
2nd Place
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHG Afterglow De La Passion
3rd Place
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Wingssong This Could Be Love
4th Place
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHB Two Oaks Southern Comfort@Sonsets
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Marie Ann Falconer
- Entry: 80
1st Place
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCHG Hillwood Dassin Tulip Gardens Lilly Marlane
2nd Place
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHP Barbary’s Reigning Royalty CGCA TKN
3rd Place
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHS Ta Sen Westgate Jingle Juice
4th Place
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHP Gumby’s Hey Now you’re An Allstar NWR
Herding Group
- Judge: Mr. Larry C. Abbott
- Entry: 124
1st Place
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Kaleef’s Mercedes
2nd Place
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Northbay Xcell That’s A Wrap DJ
3rd Place
- Breed: Briard
- Name: GCHG Celebra’s Never Bam Bam At Bear Manor BCAT
4th Place
- Breed: Icelandic Sheepdog
- Name: GCHS Havi Aus Vinkona
Best in Miscellaneous Class
Share This Story, Choose Your Platform!