Texas Kennel Club, Inc.
Dallas, TX
2024-02-10
Posted by: Jill Bell
Best In Show
- Judge: Mr James G Reynolds
-
Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHB Random Rumblebee
Reserve Best In Show
- Judge: Mr James G Reynolds
-
Breed: Whippet
- Name: GCHB Texano Order Of The Phoenix
Junior Showmanship
- Judge: Mr James Donahue
- Entry: 28
- Class: Open Junior
- Name: Demery Livingston
- Breed: Shetland Sheepdog
Best In Show: Nat’l Owner Handled Series
- Judge: Mr James Donahue
-
Breed: Chow Chow
- Name: GCH Cameo’s And Rosan’s Millionaire Playboy CGC TKN
Sporting Group
- Judge: Mr Nathaniel Horn
- Entry: 239
1st Place
- Breed: Irish Water Spaniel
- Name: GCHB Realta Sycomore Spry CGC
2nd Place
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Contigo’s I Like Big Bundt’s And I Cannot Lie CGC
3rd Place
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: Beach Bum It’s 5 O’Clock Somewhere
4th Place
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: CH Chessieville Bay Maximum Caliber RI CGC TKN
Hound Group
- Judge: Mr D Scott Pfeil
- Entry: 166
1st Place
- Breed: Whippet
- Name: GCHB Texano Order Of The Phoenix
2nd Place
- Breed: English Foxhound
- Name: CH Foxhunt Layla
3rd Place
- Breed: Harrier
- Name: CH Kingsbury Atomic Blizzard
4th Place
- Breed: Basenji
- Name: GCHB Eldorado N Akuaba Outlaw Legend At Relic
Working Group
- Judge: Mr Adrian W Woodfork
- Entry: 217
1st Place
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Pouch Cove’s Southwind Billow Maden RI DCAT
2nd Place
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Waterfront’s Girl On THe Hunt CGC TKN
3rd Place
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHG Steadfast’s Sweet Land Of Liberty CA FCAT ACT1 ACT1J DS GCG TKI
4th Place
- Breed: Samoyed
- Name: GCHS O’Blako’s Guardian Spirit Tazi CGC TKN
Terrier Group
- Judge: Ms Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 149
1st Place
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHB Random Rumblebee
2nd Place
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Kriscots He’s A Rebel At De La Pomme
3rd Place
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCHG First Class Victoria Berland Empress of Magic
4th Place
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: CH Owl Hollow’s The Hammer And Pennant
Toy Group
- Judge: Mr Jeffery M Bazell
- Entry: 255
1st Place
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHB Ringo Star Of Nevskogo Hobbita
2nd Place
- Breed: Papillon
- Name: GCHB Riesa N Passionpaps Locked and Loaded
3rd Place
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHG Timeless Now You See Me
4th Place
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHS Empee’s Black Panther
Non-Sporting Group
- Judge: Ms Kathi Brown
- Entry: 175
1st Place
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHS Master Rock Calaco (Alonso/Tojo)
2nd Place
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHG Good Fortune Good & Ready II
3rd Place
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHG Lantana’s Time To Talk At Bradmar CGC
4th Place
- Breed: Bulldog
- Name: GCHG Paintabull I’m The Pied Piper CGC TKN
Herding Group
- Judge: Ms Edweena (Teddy) McDowell
- Entry: 216
1st Place
- Breed: Belgian Malinois
- Name: GCHS Gamedaze Goli Hit A Home Run BCAT
2nd Place
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Elite Paramount Crime Spree
3rd Place
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHG Boss Is Hanky Panky At Kingsbury
4th Place
- Breed: Pumi
- Name: CH A Kind Of Magic
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr Jeffery M Bazell
- Entry: 1
- Breed: Danish-Swedish Farmdog
- Name: Double Gs Yemanjas Play The Game TKI
Share This Story, Choose Your Platform!