Galveston County Kennel Club, Inc.
Humble, TX
2024-03-01
Posted by: Jill Bell
Best In Show
- Judge: Mr James E Taylor
-
Breed: Akita
- Name: CH Big Benz Okamis Beautiful Illusion
Reserve Best In Show
- Judge: Mr James E Taylor
-
Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP XIV Karat Come Hell Or High Water CGCA TKN
Junior Showmanship
- Judge: Mr James E Taylor
- Entry: 8
- Class: Open Junior
- Name: Eleanor Hiebsch
- Breed: Whippet
Best In Show: Nat’l Owner Handled Series
- Judge: Mr John Schoeneman
-
Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHB Nicairn Angus Hjo Got The Spirit
Sporting Group
- Judge: Mr Michael Lanctot
- Entry: 106
1st Place
- Breed: Spinone Italiano
- Name: GCHS Affilato Oliver Twist
2nd Place
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCH Firewater’s Killer Bee @ Watermark
3rd Place
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Contigo’s I Like Big Bundt’s And I Cannot Lie CGC
4th Place
- Breed: Boykin Spaniel
- Name: Beekauz’s Rebel Yell
Hound Group
- Judge: Mr Robert L Robinson
- Entry: 84
1st Place
- Breed: Basenji
- Name: GCHB Eldorado N Akuaba Outlaw Legend At Relic
2nd Place
- Breed: Harrier
- Name: GCHB Kingsbury Why So Serious FDC DN TKN
3rd Place
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHG KKR Spirit of Goodwill
4th Place
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: CH Aven-Port Mintaka
Working Group
- Judge: Mrs Anne Marie Taylor
- Entry: 158
1st Place
- Breed: Akita
- Name: CH Big Benz Okamis Beautiful Illusion
2nd Place
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Alcher TMac Prince Of Darkness V Gentry CGC
3rd Place
- Breed: Siberian Husky
- Name: Koba’s Sertar Something To Belive
4th Place
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHB Onak’s The Force Of Destiny BCAT RATN ATT
Terrier Group
- Judge: Mrs Jan Ritchie Gladstone
- Entry: 54
1st Place
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: CH Owl Hollow’s The Hammer And Pennant
2nd Place
- Breed: Skye Terrier
- Name: CH Cragsmoor Skye Boy Is That Good
3rd Place
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHS Flippix U Know I’m The Man
4th Place
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: CH Ambrick’s Midnight Bisou Of Phar Lap At Wilane FCAT VSWB
Toy Group
- Judge: Mrs Patricia Lanctot
- Entry: 115
1st Place
- Breed: Papillon
- Name: GCHB Riesa N Passionpaps Locked and Loaded
2nd Place
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH Makays Italian Cream
3rd Place
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHB Tova’s King Atre’Aux Lil’ red Heart Thief Maliksi
4th Place
- Breed: Pug
- Name: CH Toyland N Charmin Family Affair
Non-Sporting Group
- Judge: Dr Azalea A Alvarez
- Entry: 122
1st Place
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Crown Jewel Asia’s Pei
2nd Place
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHB Corsair’s Midnight In Manhattan @ Kimik
3rd Place
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHS Master Rock Calaco (Alonso/Tojo)
4th Place
- Breed: Bulldog
- Name: GCHG Paintabull I’m The Pied Piper CGC TKN
Herding Group
- Judge: Mrs Patricia Lanctot
- Entry: 113
1st Place
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP XIV Karat Come Hel Or High Water CGC TKN
2nd Place
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Elite Paramount Crime Spree
3rd Place
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Beaumanor Brogan Val D’Isere
4th Place
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: Mega K-9’s Fluffy
Best in Miscellaneous Class
Share This Story, Choose Your Platform!