First Company Governor’s Foot Guard Athletic Association
West Springfield, MA
2024-03-02
Posted by: Jane Myers
Best In Show
- Judge: Mr. Dennis J. Gallant
-
Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHB Hearthmore’s Wintergreen Mountain CGC TKN RI FITB
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Dennis J. Gallant
-
Breed: Maltese
- Name: CH Ta-Jon’s Made From Scratch
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Pamela DeHetre
- Entry: 0
- Class: Open Senior
- Name: Allyson Palmer
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat’l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Andrew Ritter
-
Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: CH VJK-Myst Fortune Favors The Journey
Sporting Group
- Judge: Mrs. Barbara G. Pepper
- Entry: 207
1st Place
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Rejoices To The Point
2nd Place
- Breed: English Setter
- Name: GCHS Winchester’s An Apple A Day JH
3rd Place
- Breed: Gordon Setter
- Name: CH Valley View Kona Kai CSCA TKN
4th Place
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Highmark Tomorrow Is Forever
Hound Group
- Judge: Dr. Anne P. Gallant
- Entry: 111
1st Place
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHB Hobarra’s Southern Cross Constellation
2nd Place
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Dikerdachs Leora
3rd Place
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: CH Somerri Hy Mountain Snohetta
4th Place
- Breed: Greyhound
- Name: GCH GrandCru Estandon Legend
Working Group
- Judge: Mr. Edward W. Hall
- Entry: 476
1st Place
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHB Hearthmore’s Wintergreen Mountain CGC TKN RI FITB
2nd Place
- Breed: Leonberger
- Name: GCHG Winky-Pinky Bory Cysterskie BCAT TKN CGC FDC
3rd Place
- Breed: Bullmastiff
- Name: CH Banstock Who Wants To Be King
4th Place
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Bowater’s Five Families
Terrier Group
- Judge: Mrs. Edy Dykstra-Blum
- Entry: 67
1st Place
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Fleet St. Roque Downeaster
2nd Place
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Bruhil’s Class Is Back
3rd Place
- Breed: Border Terrier
- Name: CH Starkweather Shameless
4th Place
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCH Abberann One More Day By Glendalough
Toy Group
- Judge: Ms. Patricia Proctor
- Entry: 141
1st Place
- Breed: Maltese
- Name: CH Ta-Jon’s Made From Scratch
2nd Place
- Breed: Brussels Griffon
- Name: CH Calicops Sassafras Gonnakikurass
3rd Place
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHS Kalliope Mojito
4th Place
- Breed: Pug
- Name: CH Andi My Cousin Vinny At Foursquare
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Edy Dykstra-Blum
- Entry: 122
1st Place
- Breed: Schipperke
- Name: GCHS Whispering Pines Covert Op
2nd Place
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Sweet O’Grady Destined To Be
3rd Place
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Hollyhock’s Mayflower Of Karmel
4th Place
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHB Alpenspirit Maciain The Highlander
Herding Group
- Judge: Mrs. Ann F. Yuhasz
- Entry: 171
1st Place
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Harmony Hill’s Wright Flyer
2nd Place
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Rainbow Moon
3rd Place
- Breed: Finnish Lapphund
- Name: GCHS Midnight White Sugarok Strut My Stuff At Nallie’s CGC TKI
4th Place
- Breed: Icelandic Sheepdog
- Name: GCH Lukehaven Trivia’s Crisp And Cold Vetur CGC
Best in Miscellaneous Class
Share This Story, Choose Your Platform!