Golden Triangle Kennel Club of Mississippi
Starkville, MS
2024-03-17
Posted by: Frank Murphy
Best In Show
- Judge: Mr. Merle Taylor
-
Breed: Pekingese
- Name: CH Klerkshof Mr Gaga
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Merle Taylor
-
Breed: Borzoi
- Name: GCHG Elista’s Cross My Heart
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Sidney L Marx
- Entry: 6
- Class: Open Senior
- Name: Zoe Sievers
- Breed: Whippet
Best In Show: Nat’l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Cledith M. Wakefield
-
Breed: Afghan Hound
- Name: Royal Legacy Opus One
Sporting Group
- Judge: Ms.Karen J Hynek
- Entry: 38
1st Place
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHS Next Generation”s Accelerate
2nd Place
- Breed: Bracco Italiano
- Name: GCH You Can Talk About Us
3rd Place
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCH Inspiration & Nautica’s Hart Of Dixie
4th Place
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: GCHB Julre’s Rollin Out A Rolla
Hound Group
- Judge: Mr. Sidney L Marx
- Entry: 48
1st Place
- Breed: Borzoi
- Name: GCHG Elista’s Cross My Heart
2nd Place
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Agha Djari’s Water Colors
3rd Place
- Breed: Beagle (over 13″)
- Name: GCH Argyle N White Gloves By The Rocket’s Red Glare
4th Place
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: GCHB Sidearm Easy Money 3
Working Group
- Judge: Ms. Karen J Hynek
- Entry: 18
1st Place
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: Soquel’s Echo Of Thunder
2nd Place
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHG Highlander’s Game Set Match At Fanta C
3rd Place
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHG Timberknoll’s Golden Bow CGC
4th Place
- Breed: Great Dane
- Name: Divine Acres On This Rock
Terrier Group
- Judge: Mrs .Patricia V. Trotter
- Entry: 9
1st Place
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHB Cross the Rubicon Omen
2nd Place
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: CH Sunkissed Do The Harlem Shake
3rd Place
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCH Susamurun Gas Monkey Fast But Not Loud
4th Place
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHS McHill’s Boy George On The Passport
Toy Group
- Judge: Mr. Cledith M. Wakefield
- Entry: 85
1st Place
- Breed: Pekingese
- Name: CH Klerkshof Mr Gaga
2nd Place
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Jocars’ There Are No More
3rd Place
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHS Redwood Regal’s Pennies From Heaven
4th Place
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Springwood’s incredible Journey
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs .Patricia V. Trotter
- Entry: 37
1st Place
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Top Speed Neal
2nd Place
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHB Heritage Southern Gothic
3rd Place
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Chase Virtuoso
4th Place
- Breed: Keeshond
- Name: Southcar’s Securing The Border
Herding Group
- Judge: Mrs .Patricia V. Trotter
- Entry: 32
1st Place
- Breed: Beauceron
- Name: GCHB Reussite Du Joie De Vie Adventure
2nd Place
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: GCHG Stonebrook Never Say Never To Tramperus
3rd Place
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCH Cibola’s Through The Looking Glass View Of Hawkeye CA BCAT SIN RATO TKN
4th Place
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Once Upon A Time Dish This Out
Best in Miscellaneous Class
Share This Story, Choose Your Platform!