Bell Vernon Kennel Association, Inc.
Lynden, WA
2019-05-17
Posted by: Bryan Martin
Best In Show
- Judge: Mrs. Lisa Warren
-
Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Broken Rds Can We Talk At Prunehill CGC
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Lisa Warren
-
Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste’s In The Name Of Love
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Linda Wells
- Entry: 13
- Class: Open Junior
- Name: Lila Holberg
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
Best In Show: Nat’l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Douglas R. Holloway Jr.
-
Breed: Afghan Hound
- Name: Polo’s Arebah Derci
Sporting Group
- Judge: Mr. Douglas R. Holloway Jr.
- Entry: 161
1st Place
- Breed: Irish Water Spaniel
- Name: GCHB Flintcrest Full Monty
2nd Place
- Breed: Pointer
- Name: CH Soliva’s Whatever Thy Soul Lusteth After
3rd Place
- Breed: Golden Retriever
- Name: Clearvu’s Lost Tribe
4th Place
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHS Parador Sinnadar
Hound Group
- Judge: Mr. Kerry Lee
- Entry: 93
1st Place
- Breed: Harrier
- Name: GCHB Blythmoor Sheez-Beez Tell Me No Tales
2nd Place
- Breed: Basenji
- Name: GCH Kaleonahe’s & Relic Flower Power For Zamaradi SC TKN
3rd Place
- Breed: American English Coonhound
- Name: CH Jep Boone Is Breaking Bad
4th Place
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH Soletrader Right Said Fred
Working Group
- Judge: Mr. Raymond E. Yurick
- Entry: 140
1st Place
- Breed: Newfoundland
- Name: CH Heartsease Delightful Ambition RN TKN
2nd Place
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCH Crivitz Humphrey Bogart Von Diable
3rd Place
- Breed: Boxer
- Name: Mephisto Dances With The Devil
4th Place
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHS Wolvereen Downthehilltosyntari BCAT
Terrier Group
- Judge: Mrs. Linda Wells
- Entry: 61
1st Place
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Roserocks My Eyes Adored You
2nd Place
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHS Alpine’s LBK Living On The Road TKN RATI DS CGC
3rd Place
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Mazeppa Hartwood RATN
4th Place
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: Tuscaroranes (Luna) Mex
Toy Group
- Judge: Mrs. Rita Holloway
- Entry: 63
1st Place
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste’s In The Name Of Love
2nd Place
- Breed: Japanese Chin
- Name: CH Touche’s Espionage
3rd Place
- Breed: Papillon
- Name: GCH Belle Vie Just You Wait
4th Place
- Breed: Italian Greyhound
- Name: CH Chaulait’s Not A Moment Too Soon
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Christie Martinez
- Entry: 89
1st Place
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Broken Rds Can We Talk At Prunehill CGC
2nd Place
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Hella Orange Of Ministry Of Bulldogs (Russia)
3rd Place
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHB Belle Creek’s Take Me Away
4th Place
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCH San Jo Game Changer
Herding Group
- Judge: Mr. James Moses
- Entry: 105
1st Place
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Woodside’s Maxum
2nd Place
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCHP Jotunn Bella Binna CA CGC TKI
3rd Place
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Vangard At Last
4th Place
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHB Everafter’s Covergirl Of Timberwood
Best in Miscellaneous Class
- Judge: None entered
- Entry: 0
Share This Story, Choose Your Platform!