Hot Springs National Park Kennel Club
Hot Springs Nat’l Pk, AR
2019-09-29
Posted by: Mike Szabo
Best In Show
- Judge: Mr. Michael Canalizo
-
Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Breal-Jogra’s Isabella CGC
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Michael Canalizo
-
Breed: Bulldog
- Name: Exact Classic Tulsa
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Sharon Ann Redmer
- Entry: 11
- Class: Master
- Name: Marilyn Dempsey
- Breed: Long Coat Chihuahua
Best In Show: Nat’l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Allen L. Odom
-
Breed: Bloodhound
- Name: GCH Sherick’s Dash N’ Leaps and Bounds
Sporting Group
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Entry: 49
1st Place
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCHS Cando Wireworks Intrepid Sidekick
2nd Place
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: GCHB Hood’s Rock N My Genes
3rd Place
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCH Laurelwood’s True Bearing BN RN JH
4th Place
- Breed: Spinone Italiano
- Name: GCH Spinsetters Rose Amongst The Thorns By Snowny Days
Hound Group
- Judge: Dr. Camille McArdle
- Entry: 35
1st Place
- Breed: Saluki
- Name: GCHG Aurora’s Rhythm of My Heart
2nd Place
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCH MT Carmel’s Knock On Wood-Hawthorn
3rd Place
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Sherick’s Dash N’ Leaps and Bounds
4th Place
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHS Sawsan Bint-Bint Daba Von Haussman Of Cofino
Working Group
- Judge: Mr. Harry (Butch) H. Schulman
- Entry: 71
1st Place
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Nambe Beowulf Right As Rain BN CGC
2nd Place
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Zamosky’s Mr. Worldwide of Icepaw
3rd Place
- Breed: German Pinscher
- Name: CH Daveren’s Smooth Like The Summer
4th Place
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Enforcer’s Magnum Never Moore
Terrier Group
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Entry: 42
1st Place
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHS Wildefox’s Ace Up My Sleeve
2nd Place
- Breed: Rat Terrier
- Name: GCH Skippin C J Cruzin At Gallery
3rd Place
- Breed: Border Terrier
- Name: CH Meadowlake Gone With The Wind
4th Place
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: CH Carillon Serendipity Reminiscing
Toy Group
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Entry: 203
1st Place
- Breed: Papillon
- Name: GCH D’Angelis Diaphanous Morning
2nd Place
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Zephyr Irresistible
3rd Place
- Breed: Toy Poodle
- Name: CH Vallejo Newmont Nadia
4th Place
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: CH Terlingua Fifty Shades of Charlie Tango
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Michael Canalizo
- Entry: 78
1st Place
- Breed: Bulldog
- Name: Exact Classic Tulsa
2nd Place
- Breed: Keeshond
- Name: GCHB Adonai’s Drawn From The Water
3rd Place
- Breed: Boston Terrier
- Name: CH Kait Klassik Falcon
4th Place
- Breed: Lhasa Apso
- Name: Oreo Cookie Astarte Gold
Herding Group
- Judge: Mrs. Sharon Ann Redmer
- Entry: 102
1st Place
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Breal-Jogra’s Isabella CGC
2nd Place
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Empyrean Copperridge Paint By Numbers
3rd Place
- Breed: Belgian Malinois
- Name: GCHG Broadcreek’s Hurricane RN CGC TT
4th Place
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHS XIV Karat Special Place In My Heart At Brigadoon CGC
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Lee Whittier
- Entry: 5
- Breed: Mudi
- Name: OCCR Bode
Share This Story, Choose Your Platform!